Tiyatro Bölümü Okumak İstiyorum Ama Korkuyorum | Soru-cevap - Webders.net

Tiyatro Bölümü Okumak İstiyorum Ama Korkuyorum

icon_soru
Soru Mete 08.09.2021 - 17:46

Merhaba ben tiyatro bölümü okumak istiyorum üniversitede ama korkuyorum hocalarımın bazıları iyi yaparsın diyorlar bazıları ise sadece akademik başarımı gözeterek daha iyi yerleri yaparsın diyorlar. Ben de pek emin olamıyorum bu yüzden kafam aşırı karıştı nolur bana yardım edin ben de hocalarımdan bazıları daha iyi yerleri yaparsın deyince gönlüm başka şeylere de kaydı meslek seçiminde zorlanıyorum sanırım sizden yardım istiyorum.

icon_soru
Cevap 15.09.2021 - 06:32

Size yardımcı olmak adına ancak birkaç genel bilgi verebiliriz. Size şu kararı vermelesin diyemeyiz. Bunu yaparsak çok sorumsuz davranmış oluruz. Öncelikle bir bölümü tercih ediyorsanız o sevmeli ve istemelisiniz. Çünkü meslek olarak ömrünüzü o alanda geçireceksiniz.

Ancak sevmek tek taraflı olunca yeterli olmuyor. Mesela mühendis olmak isteyen biri gerekli çalışmayı göstermezse kazanamaz. Bu nedenle neyi kazanabileceğinizi de göz önünde bulundurmalı ve ona göre çalışma sistemi oturtmalısınız.

Bununla birlikte bir mesleği yapacaksınız o mesleğin artı ve eksilerini iyi bilmek gerekir. Birçok alanda üniversite okumak o mesleği yapmaya dahi yeterli olmamaktadır. Üniversite bittikten sonra kendinizi geliştirmenize paralel olarak başka durumlar da başarıyı etkilemektedir.

Mesela paraya ihtiyacı olmayan ve felsefeye merakı olan birine biz felsefe bölümünü tavsiye edebiliriz. Ancak hızlı bir şekilde mezun olup para kazanma zorunluluğu olan biri için bu bölüm doğru olmayabilir. Çünkü felsefe mezunu olarak iş bulmak zordur.

Hangi bölümün sizin için doğru olduğuna başkası karar veremez. Herkesin koşulları ve özellikleri farklıdır. Ailenize ve fikirlerine güvendiğiniz diğer tanıdıklarınıza danışarak karar verir. Sizi tanıyanlar sizi daha iyi yönlendirecektir.