Baraj Altı Sıralama Yaptım ve Hedefim Yüksek | Soru-cevap - Webders.net

Baraj Altı Sıralama Yaptım ve Hedefim Yüksek

icon_soru
Soru Faruk şen 04.08.2021 - 13:38

Baraj altı sıralama yaptım yks den hedefim çok yüksek ağustos ayında tyt ayt olarak mı gitmek mi mantıklı yoksa tyt den en fazla 3 ders ekleyip gitmek mi ya da tyt ayt olarak gitmek mi tyt olarak gidersek en fazla kaç ayda bitirilmesi gerek mezun öğrenciyim yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

icon_soru
Cevap 25.08.2021 - 11:44

Hedefinizin yüksek olması güzel ama yüksek hedef maalesef her zaman yeterli olmuyor. Baraj altı kalan öğrencilerin en büyük eksiği genellikle bilgi eksiği oluyor. Bir dersi kitap olarak bitirmiş olsanız bile bazı temel bilgileri öğrenmemişsiniz demek oluyor. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak çalışmalısınız.

Dersleri TYT veya AYT olarak ayırmaktan ziyade bizim genel yaklaşımımız bütünüyle öğrenmektir. Ancak elbette temel konular bilinmeden ileri konular öğrenilemez. Eğer rasyonel sayılar bilmiyorsanız türev ya da trigonometri öğrenemezsiniz. Bu nedenle önce rasyonel sayılar mı çalışayım yoksa türev mi çalışayım gibi sorular bizce çok anlamlı değil. Tabi ki temel konulara öncelik vereceksiniz.

Hedefiniz yüksek olsa dahi ilk hedef barajı geçmek olmalı sizin için. Bu süreçte dersleri tek tek öğrenerek bitirirken Türkçe ve sosyal gibi nispeten daha rahat netler yapıla derslere de bir yandan ağırlık verin. Türkçe neti size genel olarak sınavda büyük avantaj sağlayacaktır.

Bunların dışında kaç ayda bitirmem gerekiyor demişsiniz. Gönül isterdi ki zaten bitirmiş olasınız. Ama temel bilgiler öğrenilmediği zaman kitabı bitirmek dersi bitirmek anlamına gelmiyor. Bu yüzden dersleri doğru düzgün öğrenmeyi önceleyin.

Ne kadar hızlı bitirip ikinci tekrara başlarsanız sizin avantajınıza olur. Buna karşın bitirirken olabildiğince iyi öğrenmeye çalışmalısınız.