Hayvan Hücrelerinde Nişasta Sindirimi | Soru-cevap - Webders.net

Hayvan Hücrelerinde Nişasta Sindirimi

icon_soru
Soru Bilmem 22.04.2020 - 09:15
Hayvan hücrelerinde nişasta fagositoz ile alınıp sindirilebilir mi? Ve daha kapsamlı olarak hayvan hücrelerinde hücre içi sindirim görülür mü? Görülmüyorsa neden lizozom var bütün hücrelerde?
icon_soru
Cevap 23.04.2020 - 18:50

Hayvan hücrelerinde nişasta fagositoz ile hücre içerisine alınıp sindirilmez. Ancak hayvanlarda nişasta sindirimi vardır. Örneğin biz nişasta içere bir besin yediğimizde sindirim kanalında var olan enzimlerle nişasta bileşenlerine ayrılarak emilir ve vücut tarafından kullanılır.

Sorunuzda kapsamlı olarak birçok şeyi sormuşsunuz. Güzel bir soru sorduğunuz için teşekkür ederiz.

Hayvan hücrelerinde hücre içi sindirim görülür. Lizozom organeli sindirim yapmak için bulunur. Ancak bu ille de nişasta sindirilecek diye değildir. Birçok diğer maddenin sindirimi yapılabilir.

Örneğin hücre içerisinde depo edilen bir protein lizozom enzimleriyle sindirilebilir. Yani lizozom sadece hücre dışından alınan besinleri sindirmek için değildir. Aynı zamanda hücre içinde sentezlenen maddeleri de sindirir.

Hücrede kullanılan bir enzimi düşünün. Belirli bir aşamadan sonra enzimin işlevi sona erecektir. Bu durumda lizozom devreye girerek bu enzimi parçalar. Ayrıca eskiyen yapı ve organellerin sindirilmesinde de lizozom görev alır.