Sayma Sayıları

07.08.2019 - 17:40

Matematikte sayıları sınıflandırmak çok önemlidir. Sayıları tanımlayabilmek ve sınıflandırmak diğer konuları anlayabilmek için de gereklidir. Matematikte sayma sayıları, doğal sayılar, tam sayılar, rasyonel sayılar, reel sayılar gibi çeşitli sayı kümeleri bulunmaktadır. Bu yazıda sayma sayıları üzerinde durmaya çalışacağız.

1'den başlayıp sonsuza kadar giden pozitif tam sayılara sayma sayıları denir.

Tanımından da anlayabileceğiniz gibi sayma sayıların tamamı doğal sayıdır. Doğal sayıların tamamı da tam sayı olduğuna göre sayma sayıları aynı zamanda hem tam sayı hem de doğal sayıdır diyebiliriz.

Sayma sayıları

Sayma sayıları ile doğal sayıların arasındaki tek fark "0" rakamıdır. 0 doğal sayılar kümesinin elemanıyken sayma sayılarında yer almaz. Biz sayı sayarken 0'dan değil 1'den başlarız.

Buna göre 0 dışındaki doğal sayılara sayma sayısı denir de diyebiliriz. Sayma sayıları pozitif doğal sayılar olarak da tanımlanabilir. Bu nedenle sayma sayıları için N+ (pozitif doğal sayılar) sembolü sıkça kullanılmaktadır.

İlgili yazı: Doğal sayı nedir?

1, 3, 15, 1288, 1756743253 gibi sayılar sayma sayılarına örnektir. 0, -1, 1/2, 0,6 gibi sayılar ise sayma sayısı değildir.

Sayma Sayıları Soruları

Sayma sayılarını bilmek konuyu anlamak için yeterlidir. Öğrencilerin en çok sorduğu bazı soruları cevaplarsak konu daha iyi netleşmiş olur.

Sayma sayılar doğal sayı ve tam sayılar içerisinde mi yer alır?

Her sayma sayısı aynı zamanda bir doğal sayıdır. Zaten sayma sayıları ile doğal sayılar arasında sadece 0 farkı bulunmaktadır. Bu sayılar aynı zamanda tam sayıdır.

İki rakamın toplamı daima sayma sayısı mıdır?

0 bir rakamdır. Eğer bu iki rakam da 0 ise 0 + 0 = 0 olacaktır. Bu durumda daima öyledir demek mümkün değildir.

Sayma sayıları reel sayı mıdır?

Reel sayılar kümesi epey geniş bir kümedir. Tam sayıların yanında bütün rasyonel sayılar da reel sayıdır. Bu nedenle sayma sayıları reel sayıdır.

Negatif sayma sayısı var mıdır?

Hayır. Negatif bir sayma sayısı olamaz.

Her rasyonel sayı bir sayma sayısı mıdır?

Hayır. Ondalık sayılar, kesirli sayılar rasyonel sayıdır ancak sayma sayısı değildir. Sayma sayısı dediğimiz zaman 1, 2, 3 şeklinde saydığımız sayıları düşünmemiş gerekir.


Etiketler:
  • matematik    
  • Yorumlar
    Yorum Yap