9. Sınıfta Nasıl Çalışılmalı?

16.07.2019 - 18:05

Orta okulun bitmesiyle yeni bir süreç başlar. Eski tabirle lise 1, yeni tabirle 9. sınıf denilen bu süreç aslında yeni bir başlangıçtır. 8. sınıfta liseye geçiş için çok ders çalışan öğrenciler değişik bir psikolojiye girmektedir. Bazıları 9. sınıfı bir dinlenme senesi olarak görürken bazıları da ders çalışma konusunda destek beklemektedir. Bu yazıda 9. sınıfta nasıl ders çalışılmalı öğreneceğiz.

Hiç merak etmeyin. Yazının devamında gerekli her bilgiyi bulacaksınız. Ancak öncesinde yeni bir sürece girerken dikkat etmeniz gereken bazı tavsiyelere ihtiyaç duyacaksınız. Neyle karşılaşacağınızı bilirseniz daha sağlam adımlarla ilerlersiniz.

9. sınıfta nasıl çalışılmalı

9. Sınıf Neden Önemli?

Aslında basitçe düşünürsek 9. sınıfın herhangi bir eğitim yılından çok da farkı bulunmuyor. Yine dersler olacak, yine ödevler olacak ve yine sınavlar olacaktır. Ancak üniversiteye giriş sürecinin başladığı lise döneminin ilk yılı olması 9. sınıfı biraz özel kılıyor. Şöyle ki, 8. sınıfta okulun en büyüğü olan öğrenci bir anda okulun en küçüğü oluyor. Çevresinde üniversiteye girecek olan abileriyle karşılaşıyor. Bu ruh halinde ciddi değişimlere neden olabiliyor.

Ayrıca bu tür süreçlerde temel kural "bir şey nasıl başlarsa öyle devam eder" şeklindedir. 9. sınıfı tamamıyla bir dinlenme yılı olarak görürseniz gruptan kopma yaşayabilirsiniz. 10. sınıfta ise 9. sınıf konuları eksik olduğu için yine aynı sorunu yaşarsınız. Bu kopuş basit bir şey değildir. Bunu yaşayan ve sonuçlarını ağır ödemiş biri olarak size bu tavsiyeleri veriyorum.

Peki dinlenme şansınız yok mu? Sınava da 3 sene daha olduğu için biraz hafiften alma hakkınız yok mu? Bizim dinlediğimiz tavsiyeleri yerine getirirseniz çok yorulmayacaksınız. Bir nevi dinlenme gibi geçecek zaten. Ancak dinlenmek ile boş vermek farklı şeylerdir. Bunu unutmayın!

9. Sınıf İçin Çalışma Tavsiyeleri

9. sınıfta yapmanız gereken en önemli şey müfredata hakim olmaktır. 9. sınıfa geçenler yaz tatilinde ne yapmalı derseniz ilk olarak 9. sınıfta hangi dersler var bakmalarını tavsiye ederim. Hangi dersleri kaçar saat göreceğiniz önemli. En basitinden ders sayıları ağırlıklı ortalamanıza doğrudan etki etmektir.

Bir de bu kural bütün eğitim sisteminde geçerlidir. Müfredata hakim olan derslerde avantaj sağlar. Hatta size tavsiyemiz üniversite sınavında çıkan dersler için (Türkçe, matematik, tarih, coğrafya vs.) hangi derste hangi konular var bakın. Elinizde listelerini bulundurun. Çok daha rahat edersiniz.

9. sınıfta vakit sandığınızdan daha hızlı geçecektir. Sınavlar, tatil derken kendinizi birden 10. sınıfta bulacaksınız. O yüzden çalışma düzeninizi sizi sıkmayacak ancak işi sıkı tutacak şekilde ayarlamalısınız.

9. sınıfta işi sıkı tutmanın ana yolu derste dersi dinlemek ve akşamları öğrendikleri 1 saat tekrar etmektir.

Ancak bunun ötesine geçmek istiyorsanız size çok daha önemli bir tavsiyemiz var. Bir sonraki derste öğreneceklerinize de şöyle bir göz gezdirmeniz çok ama çok büyük avantaj sağlayacaktır. İşin doğrusu öğrenciler biraz bildiği dersi daha iyi anlamaktadır. Eğer bir iki cümle de olsa bilirseniz derste katılımınız daha kolaylaşır. 9. sınıf olduğunuz için sıkça daha önce duymadığınız şeyleri duyacaksınız. Az bir şeyler dahi önceden duymuşsanız çok fayda görürsünüz.

Üniversite Hazırlık Açısından 9. Sınıf

Elbette üniversite sınavında 9. sınıf müfredatından soru çıkmaktadır. Ancak 9. sınıf üniversite hazırlık açısından başka bir açıdan da önemlidir. En önemlisi dersler birbirinin devamı olduğu için bir konuyu anlamadan diğerini anlamak daha zor olmaktadır.

Örneğin 9. sınıf derslerindeki eksikler 10. sınıfı etkiler. 10. sınıf eksikleri ise diğer yılları etkiler. Bu nedenle üniversiteye hazırlık sürecinde 9. sınıf müfredatı temel arz etmektedir.

9. sınıfta üniversiteye hazırlık açısından her şeyi yapmanızı tavsiye etmeyiz. Kafanızı çok karıştırmadan 9. sınıf müfredatına hakim olmanız ve bunlara çalışmanız önemlidir. Ayrıca yapabilirseniz matematik 1 dersine odaklanabilirsiniz. Matematik testi üniversiteye hazırlığın temelidir. Üstelik 1. bölüm konularını zaten ortaokuldan büyük oranda biliyorsunuz. Sadece adım adım geliştirmeye ihtiyacınız bulunuyor.

Bu süreçte üniversiteye hazırlık konusunda küçük hedefler koyarak bunlara odaklanmanız daha iyi olur. Üniversiteyi kazanacağım diyerek yazılılarınızı ve güncel dersleri es geçmemelisiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

Lise dönemi arkadaşlık edinmek açısından önemlidir. Arkadaşlarınızın karakteri ve çalışma alışkanlığı sizi de etkiler. Lisede doğru arkadaşlar edinmek gerçekten size çok şey katar. Ben liseden mezun olalı yıllar oluyor ancak lisedeki arkadaşlarımla hala görüşüyoruz. Çünkü kaliteli arkadaşlıklar edindim.

Siz de arkadaşlık konusunda acele etmeyin. Kendi karakterinize uygun düzgün insanları zamanla bulursunuz. Şansla size yakın oturan biri aslında sizin için doğru arkadaş olmayabilir.

Yukarıda değindiğimiz gibi dinlenmek ve sınav stresini atmak sizin en doğal hakkınız. Bu nedenle sizden gece gündüz nefes almadan ders çalışmanızı beklemiyor kimse. Ancak öğrencilik profesyonel bir iştir. Tatil bitince normal iş seyrine dönersiniz ve sizden beklenen azami bir gayrettir. Bu azami gayreti gösterirseniz çok güzel sonuçlar alırsınız. Eğer göstermezseniz telafisi zor sonuçlar ortaya çıkabilir.

9. sınıf gibi süreçlerde az bir çalışma size çok şey kazandırır. Bunu okurken çok fark etmezsiniz. Ancak ilerleyen yıllarda ve özellikle iş hayatında aynı başarıyı göstermek için çok daha fazla çaba göstermeniz gerekecektir. O yüzden tavsiyemize uyun ve 2 saat gibi basit bir düzende ödevlerinizi düzgün yapın ve konuları güzelce takip edin. Sınav haftalarında çalışma performansınızı elbette arttırmanız sizin çok yararınıza olacaktır.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap