Lys Çalışma Stratejisi

12.07.2015 - 03:34

lys çalışma stratejisi

Şu anki üniversiteye giriş sınavı sisteminde puanın büyük bir kısmını lys sınavı belirlemektedir. Eğer sınav sistemi değişse dâhil lys sınavı konuları farklı bir sınav ismiyle yine karşımıza çıkacaktır. Çünkü lys sınavı içerdiği konu gereği sayısal veya sözelci kim olursa olsun öğrencinin alan derslerini içermektedir. Yani sözelciyseniz edebiyat, tarih gibi derslerin konularını ya da sayısalcıysanız fizik ve kimyanın ileri konularını sınavda bildiğinizi göstermek zorundasınız. Bu sizin alanınıza hakim olduğunuzu gösterecek ve onunla orantılı bir şekilde bölüm tercihi yapacak miktarda puan alacaksınız. Sorun şu ki iki aşamalı sınavda en büyük tehlike en yakın tehlikedir mantığıyla öğrenci 8 – 9 ay boyunca ygs’ye çalışıyor. Sınav normal olarak beklediği gibi geçmiyor. Aslında iyi bir net yapan öğrenciler bile sınav sonucundan kolaylık memnun olmazlar. Üzüntü, keder, sınav sistemine isyan derken lys için ayrılan süre sona eriyor. Bu duruma düşmemek için doğru bir sınav hazırlık stratejisi izlemelisiniz.

Zannedildiği gibi ygs ve lys konuları farklı değildir. Ösym’nin bu iki sınavı ayırmasının mantığı şudur. Birinci bölüm yani ygs bütün öğrencilerin temel derslerden bilmekle yükümlü olduğu düzeyi kapsar. Lys ise alan derslerinin tamamını kapsar. Yani lys’ye giren bir öğrenci eğer sayısalcıysa hem ygs fizik konularından hem de geri kalanlarından sorumludur. Bu da demek oluyor ki lys’ye çalışmak demek aslında birinci bölüme de çalışmak demektir. Öğrenciler sınav senesi direk olarak lys’ye çalışmalılar. Bu durumda aklınıza çeşitli sorular gelebilir. Sadece lys çalışırsam birinci bölümden düşük yaparım gibi. Ama gerçekte durum böyle değildir. Lys hazırlığı bütün bir dersi baştan sona çalışmayı gerektirdiği için bu çalışmayı yaparken elbette ki birinci bölümü de çalışmak gerekir. Hatta şöyle diyebiliriz. Birinci bölüm konuları herkeste ortak olduğu ve dersin giriş konuları olduğu için daha fazla çalışılması gereken konulardır. Bu konular su gibi öğrenilmedin dersin ileri kısmını öğrendik deseniz bile bilgileriniz havada kalır. Mesela rasyonel sayıları bilmeyen bir insanın türevi düzgün çözmesi mümkün olabilir mi?

Demek ki çalışma olarak ikinci bölüme çalışacağız. Yalnız birinci bölüme çalışma sırasında ağırlık vereceğiz. (İkinci bölümün birincisini kapsadığını unutmayalım). Bir de iki sınav arasında şöyle bir fark var. Birinci sınavda derslerin temel mantığı sorulduğu için sorular uyanık ve tecrübeli olmanızı daha çok geciktirecektir. O yüzden birinci bölüm konularından oldukça fazla soru çözmeye özen göstereceksiniz. Çünkü bilgiden değil de dikkatten, hatadan, görememekten, yanlış anlamaktan soru kaçıracaksınız. Zaten birinci bölüm sınavında süre daha kısıtlı olduğu için zamanı yetiştirmek için çok bol zoru çözmeniz gerekir. Lys’de ise soru tecrübesinden çok bilgi önemlidir. Konuyu çok iyi bilmelisiniz. Her soruya 1.5 dakika verdiklerinde konuyu biliyorsanız eğer süre sıkıntısı yaşamazsınız. Lys’de süre sıkıntısı konuyu bilmeyip soruda çok vakit kaybetmeniz sonucunda ortaya çıkar. Tanımadığınız bir insanı karşınıza oturtsalar ve onun adını bilmenizi isteseler siz o insana 10 saat de baksanız adını öğrenmemişseniz bilmiyorsunuz demektir. Çok basit bir bilgi bile bilinmediğinde bilinmiyordur. Dolayısıyla lys hazırlık sürecinde ele aldığınız dersleri iyi öğrenmeye, bilgi dağarcığınızı ayrıntılara kadar genişletmeye özen göstermelisiniz. 


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap