İnorganik Madde Nedir?

30.03.2018 - 21:12

Canlıların temel bileşenlerini organik ve inorganik maddeler olarak ikiye ayırırız. Bu yazıda inorganik madde nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

İnorganik madde aslında en basit haliyle organik olmayan madde demektir. Organik maddeleri çıkarırsak, doğada geriye kalan bütün maddeler inorganiktir. Peki, organik madde nedir öyleyse?

Canlılar tarafından üretilebilen maddelere organik madde, dışarıdan hazır alınan maddelere ise inorganik maddeler nedir.

Ancak bu tanım tam olarak yeterli değildir. Örneğin biz solunumla karbondioksit üretiyoruz ancak karbondioksit de inorganik bir maddedir. Bu durumda kimyasal olarak işin temeline inmek gerekir. Kimya dersinden biliyoruz ki organik kimya aynı zamanda karbon kimyasıdır. Yani organik maddeler karbon içeren maddelerdir. Organik olmayan maddelere ise inorganik maddeler denir.

Peki, her karbon içeren mutlaka organik midir? Hayır. Organik maddelerde karbondan sonra sırasıyla hidrojen ve oksijen bulunur. Yani kimyasa formülü CH harfleriyle başlıyorsa bu maddenin organik olması daha olasıdır. Bu nedenle organik maddeleri öğrenip geri kalanlarına inorganik demek daha kolaydır.

inorganik madde nedir

İnorganik Madde Örnekleri

Artık organik ve inorganik madde nedir kısaca öğrendik. Şimdi de biyoloji dersinde karşımıza sık çıkan organik maddeleri öğrenelim.

Su

Su canlılığın en yaygın bileşiğidir ve inorganiktir. Suyun kimyasal formülüne baktığımızda (H2O) karbon içermemesi bunun en bariz göstergesidir. Saf su renksiz, tatsız ve kokusuzdur.

Bitkiler suyu alıp fotosentezle besinin yapısına katarlar. Solunumla besini yaktığımızda yeniden su açığa çıkar. Bütün canlı hücrelerin büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Su kendisi cansız bir madde olmasına karşı su olmadan canlılığı düşünmek imkansızdır.

Asit ve Bazlar

Suda çözündüğünde H+ iyonu veren maddeler asit, OH- iyonu veren maddeler ise bazdır. Canlı vücudunda çeşitli asidik ve bazik maddeler bulunur. Asit ve bazlar inorganiktir. Ancak organik asitler de bulunmaktadır. Karbonlu asitler doğal yolla üretilen organik asitlerdir.

Midemize asitlik kazandıran HCI yani hidroklorik asit vücudumuzdaki asitlere örnektir.

Tuz ve Mineraller

Tuz ve mineraller tabiatta hazır olarak bulunan yapılardır. Bu yapıların doğadaki miktarları genellikle sabit olup döngüler yoluyla yer değiştirirler. En yaygın olarak bilinen tuz sofra tuzu olarak bildiğimiz NaCI tuzudur. Ancak bunun dışında da farklı formüllerle ifade edilen birçok tuz vardır. Tuzlar iyonik bağla oluşurlar ve nötr özellik gösterirler.

Mineraller de doğada hazır bulunan elementlerden oluşmuşlardır. Bu maddelerin saf halini değiştirmek çok zordur. Örneğin kalsiyum ve magnezyum mineralleri aslında birer elementtir ve doğada saf olarak bulunurlar.

İnorganik madde nedir sorusuna basitçe cevap vermeye çalıştık. Önemli olan organik maddeleri bilmektir. Çünkü inorganik madde demek organik olmayan madde demektir.


Etiketler:
  • biyoloji    
  • Yorumlar
    Yorum Yap