Meslek Seçimi

22.02.2014 - 21:44

İnsanın hayatını etkileyen en önemli olaylardan biri seçtiği meslektir. Bu yazıda meslek seçimi üzerinde durmaya çalışacağız. Bir an aklınıza bir meslek esiyor ve onun iyi olduğunu düşünüyorsunuz. Sonrasında da yıllarca vaktinizin önemli bir kısmını seçtiğiniz o meslek dalıyla geçiriyorsunuz.

Örneğin eczacı olmuşsanız kendinizi toplumda öyle konumlandırıyorsunuz. Tanıdıklarınızın ilaçla alakalı bir işi olduğunda akıllarına her zaman siz geliyorsunuz. Sizi siz yapan en önemli şeylerden biri mesleğiniz. Biriyle tanıştığınızda hemen ne iş yaptığınızı soruyor.

meslek seçimi

Peki meslek seçimi bu kadar önemliyken kariyerimizi nasıl oluyor da bir anlık heyecanımıza göre seçiyoruz? Ya da nasıl oluyor da o dönemki trendlere göre hayatımızı belirleyecek mesleği rastgele seçiyoruz.

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elbette her işte olduğu gibi meslek seçiminde de profesyonelce davranmamız gerekiyor. Bunun için herkesin yapabileceği basit birkaç şeyi yapmanız yetecektir.

Özellikle tercih dönemlerindeki üniversite adaylarının buraya çok dikkat etmesi gerekiyor. Düşünsenize, yıllarca çalışıyorsunuz ve bir puan tutturuyorsunuz sonra da onu yanlış tercih yaparak heba ediyorsunuz.

Çevrenize bakın bir şöyle, çoğu insan seçtiği meslekle ilgili mutlu değil. Herkes başkasına özenmekte ve pişmanlık içinde. Şimdi böyle bir durumla karşılaşmamak için yapılması gerekeni görelim.

Öncelikle ilgi alanlarınızı bir düşünün. Elinize bir kağıt alın ve nelere ilgi duyduğunuzu şöyle bir listeleyin. Bunlar sevdiğiniz basit hobiler de olabilir. Örneğin bilgisayarda oyun oynamayı seviyorsanız bunu açıkça yazın. Gerçekçi düşündüğümüzde kimse hiç emek harcamadan ve çaba göstermeden herhangi bir meslek dalında başarılı olamaz. Bir şeyi seviyor olmak demek o işte kesin başarılı olacağınız anlamına gelmez.

Müzik dinlemeyi seven bir insan kesinlikle iyi şarkı söyleyebilir diyemeyiz öyle değil mi? Sevdiğiniz şeyleri sıraladıktan sonra şimdi de okul hayatınızı bir düşünün. Hangi alanlarda başarılıydınız? Mesela matematiği okul hayatında hep kolay bir ders olarak görmüşseniz bunu mutlaka not edin. Sonrasında şöyle bir bakın, özel olarak bir yeteneğiniz var mı? Bu bir enstrüman çalmaktan tutun da resim çizmeye kadar her şey olabilir.

Eğer özel bir beceriniz yoksa yapabileceğinizi düşündüğünüz şeyleri yazın. Merak ettikleriniz ve öğrenmek istediklerinizi de araştırmayı unutmayın. Son olarak da şöyle bir araştırma yapın. Size istediğiniz hayatı sağlayabilecek meslekler nelerdir? Bunları da listeledikten sonra listelediğiniz şeyler arasında bir denge kurun ve ideal mesleklerinizin sayısını 5’ten küçük bir sayıya düşürün.

Yukarıda anlattıklarımızı çok basit bir örnekle açıklayalım. Eğer matematiği seviyorsanız, iletişim kabiliyetiniz güçlü ve bilgisayarda da vakit geçirmeyi seviyorsanız sizin için mühendislikler düşünülmesi gereken meslekler arasındadır. Bu şekilde sınıflandırmalar yaparak sizin için en ideal mesleği seçebilirsiniz. Unutmayın ki bu işi yazılı bir şekilde ve sistematik adımları takip ederek yapmak çok önemlidir.

Aksi halde birilerinin dolduruşuna gelip hayatınızı tümüyle etkileyecek bir konuda yanlış karar vermeniz söz konusu olabilir. Bu ise sadece size zarar vermekle kalmaz, yaptığınız mesleğin hakkını vermediğiniz için bütün topluma zarar verir.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap