Yds'ye Çalışmak

18.07.2014 - 23:53

yds

Yabancı dil sınavlarına diğer sınavlardan daha farklı bir mantıkla çalışmak gerekir. Nedeni ise çalışılan şeyin bir dersten ziyade bir dil olmasıdır. Aynı şey Yds sınavı için de geçerlidir. Yds'ye çalışmak bu açıdan farklı görülebilir. İngilizce sınavına giriyorsunuz ve bu dili konuşan milyonlarca insan var.  Tabii ki çalışma mantığınız da bir dil öğrenmeye yönelik olmalıdır. Eğer dili öğrenirseniz sınavı da rahatlıkla geçersiniz. Şöyle düşünün bir Amerikalı ders çalışmasa ve Yds’ye girse geçebilir mi? Tabi geçer. Demek ki İngilizce öğrenirseniz bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Hem dil öğrenirsiniz hem de sınavı geçersiniz. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki sınavı geçmek için az zamanınız varsa sınava yönelik pratik çalışmalar yapabilirsiniz. İngilizceyi öğrenmeden de yds’yi geçmek mümkündür. Ancak en güzeli dili öğrenip sınavı geçmektir. Şimdi sınavı geçmek isteyenler için en temel Yds çalışma düsturlarını ortaya koyalım.

Öncelikle belirtmek gerekir ki dil öğrenmek ile ilgili temel prensipler burada da geçerlidir. Yani en önemlisi kelime haznenizin geniş olmasıdır. Bunu yapmak için de bol miktarda kelime çalışmanız gerekir. Herhangi bir yds kaynağını elinize alıp çalıştığınızda anlamını bilmediğiniz bütün sözcükleri bir deftere not edin. Bu kelimeler sınavda mutlaka karşınıza çıkacaktır. Ayrıca kelime bilginiz iyi olursa anlam sorularını da kolayca yapabilirsiniz. Çünkü kelime bilgisi olanlar İngilizce bir cümleyi hiç gramer bilmeseler de kolayca anlayabilirler. Böylece şıklardan en yakın olanını da tespit etmek güç olmaz. Tabi sınav akademi ve yüksek lisans ile ilgili olduğu için de daha çok akademik kelimeleri öğrenmeniz gerekir. Devletin daha önce yaptığı dil sınavlarında çokça sorduğu kelimelerin karşısına çıkması daha muhtemeldir. Böyle kelime listelerine her yerden ulaşabilirsiniz. Sınavdan önce bu listeden bilmediğiniz kelime kalmadığına dikkat etmelisiniz.

Yds test mantığıyla hazırlandığı için sınava girmeden önce mutlaka test çözün. Sınava yakında sınav denemesi çözün. Böylece anlamadan aceleci bir şekilde cevaplama huyundan da kurtulursunuz. Çünkü bazı sorularda ince şaşırtmalar daha önceki sınavlarda sıkça kullanılmıştır. Soru çözmek sizin İngilizce test mantığını kavramanız açısından çok önemlidir. Eğer normal şartlarda İngilizce bilginiz çok iyiyse bile sınava girmeden önce mutlaka birkaç deneme çözmelisiniz.

Diğer bir husus da a, an, the, in, on, at, by, of, from, about gibi sözcüklerin kullanım yerlerini iyi bilmekle alakalıdır. Ösym temel İngilizce gramerini bilip bilmediğinizi ölçmek için bu sözcüklerin kullanımını test etmeyi sever. Bunlar için özel bir çalışma yapmak yerine normal çalışma seyrinizde bu kelimelerin kullanım yerlerine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Zamanla hangi sözcüğün daha uygun düşeceğini kendiliğinden fark edeceksiniz. Ayrıca “phrasal verb” denen birden fazla kelimeden oluşan fiiller de bu sınav açısından oldukça önemlidir. Sınavda gereğinden fazla karşınıza çıkacak bu ifadeleri bilmezseniz mantıkla çözemezsiniz. Çünkü bu sözcüklerin oluşum mantığı Türkçeden farklıdır. Örneğin “hit on” şaşırtıcı bir şekilde  sevmek, hoşlanmak gibi anlamlara gelebilmektedir.


Etiketler:
  • yds    
  • Yorumlar
    Yorum Yap