Yazarak Ders Çalışmak

29.04.2017 - 08:12

Etkili ders çalışmak için kullanılan birçok yöntem vardır. Yazarak ders çalışmak bu yöntemlerin içinde en etkili olandır. Dersten alınacak verimin en üst düzeye çıkması için not olarak ders çalışmayı mutlaka tavsiye ederiz. Çalışmanızda kullanacağınız bu yöntem için anlatacaklarımıza dikkat edin ve farkı görün. Aşağıdaki adımları takip ederek dersi yazarak çalışmayı aynen uygulayın.

Defter Kullanmayın

Öğrencilerde her derse bir defter ayırmak ya da bir defteri derslere göre parçalara bölme gibi bir kültür vardır. Burada düşünülen hazırlanan notların tekrar için kullanılmasıdır. Eğer bu yönteme başvurduysanız, aldığınız notları tekrar çalışıp çalışmadığınızı hatırlamaya çalışın.  Muhtemelen çalışmadınız. Siz çalıştıysanız bile on kişiden dokuzunun çalışmadığına emin olabilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur. Çünkü ders çalışırken not almak tekrar çalışmak için değil çalışma sırasında öğrenmiş olmak içindir.

Deftere not alınanlara sadece bir durumda çalışmak mantıklıdır ki o durum da genelde üniversitede olur. Hoca sınav için önemli bilgiler veriyordur ve bu bilgiler kitapta yer almıyordur. Bu durumda o notlara çalışmak hayatınızı kurtarır. Ancak lise ve ilköğretimde defterde yazılanların daha genişi zaten kitapta yer alır. Okulda defter tutmanız yine mantıklıdır ama genelde bu nota çalışmak istemezsiniz.

Yazarak Çalışma Teknikleri

Peki, öyleyse ne kullanacağız? Sihirli cevabı veriyorum: A4 kağıdı. Evet bir defter parasıyla bir paket A4 kağıdı alabilirsiniz. Bir paket de bir sene size fazlasıyla yeter.

  • A4 kağıdını dikey olarak her iki yüzünü de bölecek şekilde yukarıdan aşağıya çizin.
  • Ortaya çıkan dört eşit bölmeyi not almak için kullanın.
  • Kendi cümlelerinizle konuyu özetleyecek şekilde not alın.
  • Bir kağıdı bir konu için kullanın ve mutlaka doldurmaya bakın.
  • Küçük yazmaya ve boş yer bırakmamaya dikkat edin.
  • Notu okunaklı yazmaya dikkat edin, acele etmeyin.
yazarak ders çalışma teknikleri

Bunları yaptığınızda yazarak ders çalışmayı etkili yapabilirsiniz. Bir kağıda başlarken başlık atabilir ve kağıdı bir dosyada saklayabilirsiniz. Sonradan kendi özetinizi çalışmak istediğinizde bu kağıtlardan yararlanabilirsiniz.

Böylelikle her bir kağıt bağımsız bir konu anlamına gelecektir. Yazarak ders çalışmayı bu şekilde yaparsanız keyif alacağınızdan şüpheniz olmasın. Yazarak çalışmak zaman kaybı diyenleri dinlemeyin. Azıcık daha yavaş gitseniz dahi en az birkaç kat daha iyi öğreniyorsunuz. Not alarak çalışmak yeni icat edilmedi. Gerçekten çok etkili bir çalışma yöntemidir.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap