Gelişmek İçin 5 Adım

26.05.2014 - 08:32

beş adımda gelişmek

Amerikalı Tony Robbins tarafından üretilmiş olan, İngilizcede five to thrive (gelişmek için beş adım) ile ifade edilen beş adım yöntemi insanların kendini kötü hissettiği durumlarda yapması gerekenleri içeriyor. Zor durumda kaldığınızda ve o durumdan kurtulmak istediğinizde bu adımları uygulamanız öngörülüyor. Kimisi için doğru olabilecekken kimisinin de bu adımları uygulayamamağını biliyoruz. Aslında bu adımlar gerçekten de insanın işine yarayacak adımlar. Önemli olan bunları bir bütün olarak kavramak ve ne yapılması gerektiğini öğrenmektir. Şimdi sırasıyla bu adımları görelim.

1. Beyninizi besleyin. Burada kast edilen kötü bir anda aklınızı pozitif düşüncelerle doldurmaktır. Bunu yapmak için de çok okumak ve çok öğrenmek gereklidir. Nasıl başarılı olunur? Nasıl araba kullanılır? Nasıl güzel yemek yapılır? Nasıl vücut geliştirilir? Bu tür soruların cevapları size olumlu bilgi verecektir. Sizin öğrenmeniz demek beyninizin pozitif şeylerle dolması demektir. Sağlık kitapları, kaliteli romanlar, kaliteli ve bilgilendirici internet sayfalarının hepsi bu alana girer. Kısacası olumlu her türlü şey diyebiliriz.

2. Vücudunuzu zorlayın. Burada vücudunuzu zorlayın derken kendinize acı çektirmeniz kast edilmiyor elbette. Anlatılmak istenen şey kalp atışlarınızı hızlandıracak ve sizi heyecanlandıracak bir aktivite yapmanız. Koşmak, çok zorlanmadan ağırlık egzersizleri yapmak, derin ve seri nefes alıp vermek bunlara örnektir. Burada amaç vücudunuzu uyarıp kendinizi olumsuz havadan çıkarmanızdır. Böyle durumlarda genellikle insan hiçbir şey yapmak istemez. Ama harekete geçip bedeninizi çalıştırmalısınız. Hareketli bir parça açıp yalnız bir odada dans etmek bunun için iyi bir yol olabilir. Ağır egzersiz yapmak her zaman doğru olmayabilir. Ancak böyle anlarda sizin ruh halinizin değişmesi için yardımcı olabilir. Genellikle kederli iken insanlar kederi tam yaşamak ve her şeyi salmak ister. Fakat hayat kederlenmek için çok kısa ve kederli zamanlarda çok şeyi kaçırabilirsiniz.

3. İlham verici bir rol model bulun. Rol modeli idol olarak kabul edebilirsiniz ama o kadar büyük düşünmenize gerek yok. Başarılı olmak istediğiniz bir alanda zaten başarılı olmuş biri rol model olabilir size. Bu birini alıp her şeyini taklit edin demek değildir. Bir örnekle açıklayalım. Derslerinizde başarılı olmak istiyorsunuz ve nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz diyelim. Sınavlarınız kötü geçiyor ve moraliniz bozuluyor. Hemen çevrenizde dersleri iyi olan birine bakın ve başarılı olmak için ne yaptığına bir göz atın. İçinde sizin de yapabileceğiniz bir şeyler mutlaka bulacaksınızdır.

4. Plan yapın ve harekete geçin. Çoğumuzun kafasında bir yerlerde uzun vadede yapmayı planladığımız bir şeyler vardır. Sorun şu ki asla harekete geçecek enerjiyi bulamayız. Yapmamız gereken hiç vakit kaybetmeden çok çabuk ve hırslı bir şekilde harekete geçmek. Basit bir plan hazırlayıp hemen harekete geçmeliyiz. Yine aynı örnek üzerinden açıklarsak, eğer derslerinizde başarılı olmak istiyorsanız hemen basit ve kısa bir program yapıp 10 dakika içinde ders çalışmaya başlamalısınız. Artık kaybedecek vaktin olmadığını fark edip harekete geçme zamanının geldiğini anlamalısınız. Kötü zamanlarda hiçbir şey yapmadan durmak en kötüsüdür. Yanlış da olsa bir şeyler yapmaya başlamalısınız.

5. Minnettar hissedin. Hayatınızda gerçekleşen olumlu bütün olayları gözde geçirin ve bunları size yaşatanlara minnet duyun. İnsanlara karşı olumlu yaklaşın ve size yapılan kötülükleri değil de iyilikleri hatırlayın. Karşılıksız bir şekilde insanlara teşekkür edin. Bütün iyi şeyleri düşünün. Kötü şeyler içinde insanların farkına varmadan ya da iyi olduğunu düşünerek yaptığını düşünün. Belki başkası da sizin yanlış yaptığınızı düşünüyordur. Empati kurun ve iyi niyetli düşünmekte ısrarcı olun.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap