Eczacılık

25.05.2014 - 18:00

eczacılık

Ecza kelimesi ilaç anlamına gelmektedir. Eczacı da ilaççı veya ilaç işiyle uğraşan demektir. Tarihin çok eski zamanlarından beri ilaç üretimi ve satımı vardır. Modern zamanlarda bu iş bir ruhsata bağlanmış ve ilaç üretimi ve dağıtımı bir sistematiğe bağlanmıştır. İlaç üretmek veya ilaç satmak için belli bir eğitimi almak gerekmektedir. Günümüzde bu ihtiyacı üniversitelerde yer alan eczacılık bölümleri karşılamaktadır. Öğrenciler bu bölümlere girip, beş yıllık bir eğitim alıp mezun olduktan sonra eczacı kabul edilmektedirler. Eczacılar eczane açıp ilaç satabilmektedir. Doktorların hastalara yazdığı ilaçlar bu eczanelerden karşılanmaktadır. Bununla birlikte eczacılık mezunları laboratuarlarda ve hastanelerde çalışabilmektedir. Eczane açan eczacılar bir nevi ticaret işiyle meşgul oluyorlar. Yani normal işletmelerdeki kar zarar hesabı eczacılar için de geçerli. Sınırlı sayıdaki kişi bu hakka sahip olduğu için eczane açanlar genellikle kar ediyorlar. Fakat sonuçta bu bir yerde yine ticaret işi. Sermayeye ve eczane açacak güzel bir yere ihtiyacınız var. Bölüme girmeden önce bütün bunları araştırmanız gerekmektedir.

Üniversitelerdeki eczacılık bölümlerine baktığınızda puanları genellikle yüksek. Sağlık dalında öğrenci açan bölümlerde tıp ve diş hekimliğinden hemen sonra eczacılık geliyor. Sayısal puan türlerinde yüksek puan elde etmek eczacılık okumak için şart. Eczacılığı kazanıp okula girdikten sonra dersleri güzelce çalışıp geçmeniz gerekiyor. Çünkü bölümde kalan öğrencilerin de var olduğunu biliyoruz. Eğiti hayatı boyunca göreceğiniz dersler genellikle kimya ile alakalı dersler. Birçok karmaşık kimyasal bileşiği öğrenmeniz gerekir. İlaçların ticari isimlerinden çok formülünü oluşturan temel maddelerin ne olduğunu öğrenirsiniz. Kimyaya ilginiz varsa bölümü okumada bir adım önde sayılabilirsiniz çünkü ders çalışırken sıkılmama ihtimaliniz daha yüksek olur. Eğer ticareti de seviyorsanız veya eczacılıkta akademik kariyer yapmak istiyorsanız bu meslek size göre olabilir. Toplumun bir kesimi tarafından mesleğin bir nevi esnaflık olarak algılanması meslek ile ilgili dezavantajlardan bir tanesi. Ancak belli bir yaştan ve sonra bunu önemsemeyebilirsiniz. Sonuçta eczane açıp yanında birkaç tane daha eczacı çalıştırıp çok iyi para kazanan insanlar mevcut.

Eczacılıkla ilgili önemli meselelerden bir tanesi de sürekli bir yasa değişikliğinin tartışılıyor olmasıdır. Zaman zaman eczanelerin kapanacağı ve hastanelerde ilaç satımının yapılacağı gibi söylemler ortaya çıkar. Gelecekte ne olacağını bilemeyeceğimiz için bu ihtimallere de basit birer dedikodu demeyip göz önünde bulundurmamız gereklidir. Öteden beri tartışılan değişikliklerden biri de eczacıların yetkilerinin arttırılması ile ilgilidir. Doktor dâhili olmadan da bazı işlemleri yapabilmeleri de tartışılmaktadır. Öte yandan eczaneye çırak olarak giren ve kendini yetiştiren birisinin işi yapmayan birinin diplomasıyla eczane açıp tıpkı eczacılar gibi iş yapması da tartışmalı meselelerden biridir. Çünkü hukuki olmayan bu olay ahlaki açıdan da tartışılmaktadır. Buna rağmen daha bölümü tercih ederken bile mezun olup diplomasını kiraya vermek isteyen eczacı adaylarına rastlamak mümkün. Birçok kişi bunun hayalini bile kuruyor. Eğer böyle bir düşünceniz varsa eczacılık sizin için doğru meslek değildir.


Etiketler:
  • tercihler    
  • Yorumlar
    Yorum Yap