Nikola Tesla Kimdir ve İcatları Nelerdir

22.08.2016 - 00:38

nikola tesla kimdir, nikola tesla icatları

Bilimle ilgilenen herkesin ilgisini çekmiştir Nikola Tesla. Peki Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla'nın icatları nelerdir? Tesla'yı ne kadar tanıyoruz. Nikola Tesla modern zamanlarda yaşamış en büyük teknik adamlardan biridir. Bugün yaşadığımız modern dünyanın birçok aygıtının temelini Tesla atmıştır. Nikola Tesla Sırp asıllı bir mühendis ve bilim adamıdır. Kendisi için bilim otoriteleri yeryüze düşmüş bir ışık tabirini kullanmışlardır. Tesla'nın en büyük önemi 19. ve 20. yüzyıllarda elektrik ve manyetizma alanına büyük katkılar yapmasıdır. Bilime ve tekniğe bu kadar katkı sağlamış bu adamı yakından tanımamız gerekir.

Nikola Tesla'nın Kısa Biyografisi

Nikola Tesla 1856 yılında doğdu. Babası bir papazdı annesi de okuma yazma bilmeyen pratik bir kadındı. Babasının papaz olmasını istemesine rağmen Tesla mühendislik okumak istemiştir. Prag üniversitesine girmiştir. Bilim yapabilmek için İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrenmiştir. 5 kardeşten ikincisi olan Tesla abisini 5 yaşındayken kaybetmiştir. Bu kaybın onda takıntılı bir kişilik meydana getirdiği düşünülmektedir.

Tesla okulda fizik ve mühendislik alanında bilgisini arttırıp kendisini geliştirirken ortama ayak uyduramıyordu. Asosyal kişiliğinden dolayı okulu 3. sınıfta bırakmak durumunda kalmıştır. Sonrasında babasının isteği üzerine başka bir okula başlayan Tesla babasının ölümü üzerine bu okulu da bırakmıştır.

Tesla evlenmemiş ve yalnız bir hayat sürmüştür. Bunun bilimsel yeteneğine katkı sağladığını düşünmüştür. Sosyal hayatta başarılı olmayan Tesla hayatı boyunca yaptığı teknik buluşlara rağmen para işini bir türlü beceremedi. Bu nedenle ömrünün son döneminde bile alacaklılardan kaçarak yaşamak zorunda kaldı. 1943 yılında 86 yaşındayken bir otel odasında kalp yetmezliği sonucu öldü. Öldüğü sırada çalışmalarına devam ediyordu.

Nikola Tesla İcatları

Nikola Tesla icatları konuyla biraz ilgili herkesin ilgisini çekmiştir. Nikola Tesla elektrik alanında birçok icada imza atmıştır. Ancak bazı buluşları dünyanın en büyük mucidi olarak görülen Edison'a mal edilmiştir. Tesla ile Edison arasında ciddi bir kavga ve rekabet vardır. Ancak Tesla asosyal ve başarısız olduğu için Edison daha çok ön plana çıkmaktadır. Son dönemde yapılan araştırmalarda Nikola Tesla'nın Edison'dan daha önemli bir mucit olduğu fikrini güçlendirmiştir. Nikola Tesla icatları saymakla bitmeyecektir. Ancak bu buluşlardan birkaçına değinebiliriz.

Nikola Tesla döneminde alternatif akım ile çalışan elektrik motoru yoktu. Nikola Tesla bu alanda çalışmalarda bulundu. Dönen aygıtlarla alternatif akım üretmek için su gücünden yararlanma fikrini ortaya attı. Bugün hidroelektrik santraller enerji eldesinin çok önemli parçalarıdır.

Kumandaların temelini oluşturan uzaktan radyo kontrolünü Nikola Tesla icat etmiştir. 1898 yılında New York'ta bu icadını bir gösteri ilesunmuştur. Tesla'nın yüksek frekans öncülüğü ile ilgili çalışmaları onun ölümünden sonra modern elektroniğin yolunu açmıştır. Nikola Tesla icatları bununla sınırlı değildir.

Nikola Tesla dünya çapında bir telsizi 1904 yılında kurdu. Aynı zamanda dünyanın en güçlü vericisini de o geliştirdi. Bütün bunları yaparken de parasızlıktan kurutlamadı. Parasını yönetmeyi ve yaptığı işi pazarlamayı beceremedi.

Tesla 1899 yılında uzaya duyduğu ilginin sonucu olarak uzaya ses dalgası göndermiştir. Ancak bu konuda çalışmalara devam etmek için de yeterli desteği görememiştir.

Nikola Tesla atmosferin iyonosfer tabakası ile ilgili tezler ortaya attı. Nikola Tesla icatları dışında tezleriyle de bilime katkı sağlıyordu. Bu katmanın dalga taşımasıyla ilgili özelliği onun ilgisini çekmiştir. Bu çalışmalarını geliştirmek için bir kule inşa ettirmiştir.


Etiketler:
  • bilim    
  • biyografi    
  • Yorumlar
    Yorum Yap