Otto Hahn Kimdir? Otto Hahn Hayatı ve Çalışmaları

10.08.2016 - 13:26

otto hahn hayatı

Otto Hahn 1879 – 1968 yılları arasında yaşamış bir Alman kimyacıdır. 1944 yılında Nobel kimya ödülünü almıştır. Kimya bilimine ilgi duyan herkesin Otto Hahn kimdir bilmesi gerekir. Çünkü bu adam kimya tarihindeki iki elin parmaklarını geçmeyecek büyüklükteki insanlardandır. Ödül aldığı alan ve genel çalışma alanı nükleer kimyadır. Otto Hahn buna rağmen nükleer silahların ikinci dünya savaşında kullanılmasına tepki göstermiştir.

Otto Hahn Kısaca Hayatı

Otto Hahn 8 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Frankfurt kentinde doğdu. Çok küçük yaşlardan itibaren kimyaya derin bir ilgi duydu. Otto Hahn’ın şansı ailesi tarafından bu merakının desteklenmesi olmuştur. 1901 yılına geldiğinde Marburg üniversitesinde doktorasını tamamladı. İngiltere’nin Londra şehrine taşınmadan önce bir süre bu üniversitede asistanlık yaptı.

Otto Hahn Londra’ya taşında ve Sir William Ramsay’in çalışmalarına katıldı. O da çok büyük bir kimyacıydı ve 1904 yılında Nobel kimya ödülü almıştı. Hahn İngiltere’de kimya bilgisini ve İngilizcesini geliştirmeyi planlıyordu. Çünkü kariyeri için bu çok önemliydi. 1906 yılında Montreal’e gitti. Burada Ernest Rutherford ile kısa bir süre geçirdi ancak bu süre oldukça verimliydi. Ardından aynı sene Almanya’ya geri döndü. Döndüğü yer Berlin şehriydi.

Berlin’e döndükten sonra burada üniversitede küçük bir laboratuar ile çalışmalarına başladı. Radyoaktif elemenler üzerine yoğunlaştı. Radyum ve iyonyumun ana maddesini buldu.

1910 yılında Kaiser Wilhelm’de radyokimya departmanının başına geçti. Birinci dünya savaşı yıllarında kimyasal silah yapımı için Alman devleti tarafından çalıştırıldı. Savaştan sonra radyokimya konusuna yoğunlaştı. 1921 yılında çalışma arkadaşıyla birlikte Uranyum Z izomerini buldu. Bu tarihten itibaren de çalışmalarına devam edip radyo kimya konusunda önemli keşiflere imza attı.

1944 yılında gözaltındayken ağır atom çekirdeklerinin özelliklerini keşiften dolayı Nobel kimya ödülünü aldı.

1 sene sonra Amerika Japonya’ya atom bombası attı. Otto Hahn bunu duyunca çok şaşırdı ve üzüldü. Kendisini de bir nebze sorumlu tuttu. Çünkü kimya biliminin bu alanında onun da pek çok çalışma ile katkısı bulunuyordu.

2. dünya savaşından sonra atom bombasının savaşlarda kullanımına karşı kampanyalara katıldı. 1948 – 1960 yılları arasında Max Planck topluluğuna başkanlık etti ve 1968 yılında 28 Temmuz’da öldü.

105. ve 108. Elementlere Hahnium isminin onun adına verilmesi tartışıldı ancak hayata geçmedi. Bunun sonucunda nükleer ticaret gemisine Otto Hahn ismi verildi. Radyokimya konusundaki çalışmalarıyla bugün önemli bilim adamları listesinde yerini bulmuştur.

Kendisinin biyografisine ve çalışmalarına baktığımız zaman bugün batı medeniyetinin neden ilerde olduğunu fark edebiliyoruz. Savaş yıllarında dahi bilimsel çalışmanın hiç durmadığına bu şekilde şahit oluyoruz. Bu çalışmaların yapıldığı yıllarda bizler hangi koşullarda yaşıyorduk ve neyle uğraşıyorduk yeniden tefekkür etmemiz gerekir.


Etiketler:
  • biyografi    
  • Yorumlar
    Yorum Yap