Lenf Sistemi

21.06.2016 - 17:02

lenf sistemi

Dolaşım sistemi içerisinde yer alan fakat çok fazla bilinmeyen sistem lenf sistemi dediğimiz sistemdir. Lenf sistemi lenf sıvısı denen sıvıyı taşır. Bu sıvıda lenf proteinleri ve kan plazması bulunmaktadır. Lenf sistemi paralel bir dolaşım sistemi olarak düşünülebilir. Çeşitli bez ve damarlardan oluşur. Lenf sisteminin en büyük olayı bağışıklığı sağlamasıdır. Dolaşım sistemi başlığı altında lenf sistemi de incelenebilir.

Lenf Sistemi Organları

Lenf sisteminin işlemesini sağlayan bazı organlar bulunur. Bu organların koordineli çalışması bu sistemi ortaya çıkarır. Lenf sisteminin temelini lenf sıvısı oluşturur. Bunun dışında lenf düğümleri, lenf damarları da lenf sistemini oluşturan alt organlardır.

Normal dolaşım sistemi içerisinde kılcallardan süzülenler doku sıvısına geçer. Bunlardan geri emilemeyen protein ve akyuvarlar bu kez lenf damarlarına geçerler. Bunların yanı sıra ince bağırsaktan emilen yağlar da lenf sistemine katılır. Lenf sıvısının içeriği doku sıvısının ki ile aynıdır.

Lenf Sisteminin Görevleri

Lenf sisteminin çok hayati görevleri vardır. Bunların en önemlisi vücudun savunulmasıdır. Doku sıvısına sızan faydalı kan proteinleri lenf yoluyla yine dolaşım sisteminin içine girerek işlevsellik kazanır. Bu da vücutta ekonomi sağlar.

İnce bağırsaktan emilen yağ asidi ve gliserol ancak lenf sistemi ile dolaşıma bağlanır. Sol köprücük altı toplardamarı ile buradan yağlar çekilir. Bu damar aynı zamanda lenf sisteminin en önemli damarlarından biridir. Yağda eriyen vitaminler de yine lenf yoluyla dolaşıma katılabilirler.

Lenfosit dediğimiz vücut savunmasında çok önemli rolleri olan hücreler lenf sisteminde üretilir ve olgunlaştırılır. Bu da vücudun mikroorganizmalara karşı mücadele ederek iç dengeyi korumasını sağlar.

Ödem dediğimiz olay doku sıvısının gereğinden fazla artmasıdır. Lenf sistemi buradaki önemli bileşenleri dolaşıma kazandırarak doku sıvısının emme kuvvetini düşürür. Böylece ödem oluşması engellenir. Bu nedenle lenf sistemi ile ödem oluşumu arasında da bir bağlantı vardır.

Lenf düğümleri insan vücudunda birçok yerde bulunurlar. Bu düğümlerin iltihaplanması ve şişmesi lenf sisteminin bozulmasına yol açar. Lenf sistemi hastalıklarının geneli de bu tür rahatsızlıklardan ileri gelmektedir.

Lenf sistemi nedir biraz öğrendik. Normal dolaşım sisteminde itici güç kalbin pompalama gücü iken lenf sisteminde dolaşım nasıl oluyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Lenf sisteminde kalp gibi bir organ olmadığı için lenf sıvısının aktarılması iskelet kaslarının basıncı ile gerçekleşir. Bu hareket çok güçlü bir hareket değildir ancak lenf kılcalları da aşırı basınçlı değildir zaten.


Etiketler:
  • biyoloji    
  • Yorumlar
    Yorum Yap