Hamamböceği Robota İlham Verdi

10.02.2016 - 14:43

Hamamböceklerinin çok dar yerlerden geçebildiğini biliyoruz. Bu geçisin nasıl olduğunu merak edenleriniz olmuştur. California’da bulunan Berkeley Üniversitesi hamamböceklerinin çok dar yerlerden bile hızlı geçişinin robotlar için ilham kaynağı olabileceğini söyledi. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hamamböceğinin vücut yapısı tehlike anında kaçıp kurtulmak için çok ideal. Üniversite bu konuda şunu söylüyor. Hamamböcekleri kendi vücut genişliğinden çok daha dar alanlardan geçmekle kalmıyor aynı zamanda bu deliklerden oldukça yüksek bir hızla geçebiliyor. Araştırmaya konu olan hamamböcekleri ise Periplaneta americana bilimsel adıyla canlı sınıflandırmasın bulunan Amerikan cinsi hamamböcekleri. Bu hamamböcekleri daracık yerlerden geçmek için vücutlarını 1 saniyeden daha kısa bir sürede buraya uygun bir şekilde ayarlayabiliyor.

hamam böceği

Kaushik Jayaram bu araştırma ekibini oluşturan bilim adamlarına bu konuda liderlik ediyor. Kendi ifadesine göre dar bir alandan geçerken hamamböcekleri vücut genişliklerini beşte birine düşürebiliyor. Araştırmacılar bundan ilham alan araştırmacılar ucuz bir robot tasarımını geliştirdiler. Kendi ifadelerine göre bu robot bacaklarını daraltıp genişletebiliyor. Yani duruma hamamböceği misali adapte olabiliyor.

Araştırmacılar origami benzeri bir robot yapısını hamamböceğini taklit ederek yapmışlar. Fakat bu yapılan sadece bir prototip. Çalışma başarılı olursa birçok alanda esnek hareket edebilen robotlar için öncü olabilir bu proje. Özellikle güvenlik sağlamak amacıyla veya hareket eden robotların yol şartlarına uyum sağlamaları açısından bedenlerini duruma göre adapte etmeleri çok önemli. Araştırmayı yapanlar inceledikleri hamamböceğinin iki ayaküstünde de koşabildiğini 25 yıl önce kadar keşfetmişler. Bu canlıların saniyede vücut uzunluklarının 50 katı kadar mesafe gitmeleri de olağanüstüdür. Yani bu böcek türünün robot tasarımına örnek teşkil edecek birçok yönü bulunuyor. Berkeley’de bütün bunlar itici kuvvet olmuş gibi gözüküyor.

Araştırmacılar aynı zamanda ilk örnek tasarlamadan önce yüksek hızlı kameralarda hamamböceklerini detaylı olarak incelemişler. Böylece sadece hamamböceklerinin vücut yapısıyla kalmayıp, davranışlarını ve reflekslerini de taklit etme imkânına kavuşmuşlar. Tabi ki büyün bunları robotlarını tanıtan araştırmacı ekipten öğreniyoruz. Bu nedenle neyin ne kadar doğru olduğunu veya yapılan çalışmaların ilerleyip ilerlemeyeceğini henüz bilemiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki Berkeley üniversitesi öyle boş bir işe bu kadar emek harcamaz.


Etiketler:
  • bilim    
  • Yorumlar
    Yorum Yap