Trafik ve Çevre Bilgisi

Trafiği Oluşturan Elemanlar

Trafiğin üç temel parçası vardır. Bunlar insan, çevre ve araçtır. İnsan unsuru sürücü, yaya, yolcu gibi çeşitli şekillerde trafiğe dahil olabilmektedir. Araç derken de çeşitli türdeki motorlu araçlar trafiğin elemanlarıdır. Çevreden kasıt ise trafiğin aktığı güzergahlar ve yollardır.

Sürücülerin Yapması Gerekenler

Güvenli bir sürüş için sürücülere birçok görev düşmektedir. Trafik kazalarının büyük bir kısmı sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sürücülerin dikkatli olması çok önemlidir. Sürücülerin dikkat etmesi gereken hususlar:

  • Kesinlikle alkol veya uyuşturucu bir madde alarak araç sürmemelidirler.
  • Araç sileceklerini 6 ayda bir değiştirmeli ve aracın teknik donanımının tam çalıştığına özen göstermelidirler.
  • Uykulu ve dalgın araç kullanmamalıdırlar. 
  • Araç sürerken sakin ve dikkatli olmalıdırlar.

Yasa gereği alkol limiti ticari araç sürücülerinde 0.2 promil, hususi otomobil sahiplerinde ise 0.5 promil şeklindedir. Bunun yukarısında bir değerde alkol aldığı saptanan kişiler cezalandırılır.

Bir sürücü 24 saatlik bir zaman diliminde 9 saatten fazla araç kullanamaz. Yine bir sürücü 4.5 saatten daha fazla üst üste araç kullanamaz. Bunlar uyulması gereken yasal zorunluluklardır. Örneğin 8 saat araç kullanacak birinin 4.5 saat dolmadan en az 45 dakika ara vererek dinlenmesi gerekmektedir.

 

Yorumlar
Sen de Yaz