Soru-cevap - Webders.net

Soru - Cevap

Bizlere kafanıza takılan soruları bu bölümden ulaştırabilirsiniz. Sorularınızı konuyla ilgili tecrübe ve bilgi sahibi yöneticilerimiz yanıtlayacaklardır. Lütfen sorularınızı ve bilgilerinizi imla kurallarına uyarak net bir şekilde belirtin. Gerekli şartları sağlamayan sorular cevaplanmayacaktır.

Uzmanımıza Sorun
Sen de Sor

Ne kadar doğru yaptığımı bilmiyorum

Şükran Tatar 12.08.2016 - 17:52

Ben 11. Sınıfa geçicem inşallah. Anadolu lisesinde okuyorum. İki yıldır okul birincisi oluyorum. Ama rakiplerim fazla güçlü değil. Ayrıca ben 9 ve 10. Sınıfta hep okul sınavları odaklı çalışıyordum. Ben kalan zamanımı çok iyi değerlendirmek, dereceye girmek, Ankara, hacettepe veya İstanbul gibi büyük şehirlerde Tıp okumak istiyorum. Tıp okuyup pediatrist olmak istiyorum. Ama karşımdaki en büyük engel nasıl çalışacağımı tam olarak bilmemek ve önce YGS mi yoksa LYS mi çalışmalıyım gibi sorular. Şu an ders çalışıyorum ama 9. Sınıftan başladım. Ne kadar doğru yaptığımı bilmiyorum. Bu yüzden de size danışmak istedim. Umarım bana yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler.

Cevap

Santral Dogma Nedir?

Cemil Karataş 12.08.2016 - 13:52

Santral dogma nedir? Santral dogma kavramını sürekli biyolojide duyuyorum. Ne olduğunu ve ne işe yaradığını söyleyebilir misiniz. Santral dogmanın tanımını veriyor kaynaklar ama anlamıyorum bir şey. Çok önemli bir şey mi en azından ona cevap verirseniz iyi olur. Teşekkür ederim.

Cevap

Netlerim Artık Yükselmiyor

Kemal Can Kahraman 12.08.2016 - 10:05

Merhabalar. Ygs denemelerimde netlerim artık yükselmiyor. Bu soruna nasıl biz çözüm bulabilirim. Bundan birkaç ay önce başladığımda ilk denememde 60 net civarı yapmıştım. Sonra konulara başladığım ve yoğun bir şekilde çalıştım. İlk zamanlar iyiydi. Her denemede biraz daha yüksek yapıyordum. Ama netlerim artık yükselmiyor. Son 4 5 denemede 105 ile 110 net arasında gidip geliyorum. Daha çok çalışıyorum ama değişmiyor bu durum. Hedeflerim yüksek. Sayısal öğrencisiyim. Bu zinciri nasıl kırabilirim. Yeniden netlerimin yükselmesi gerekiyor. Yoksa ders çalışma azmimi yitireceğimden korkuyorum. Buraya kadar iyi geldim ama artık çalışasım bile gelmiyor. Lütfen yardım edin.

Cevap

Nasıl düzenli ders çalışılır?

Aliye Karan 11.08.2016 - 08:10

Ders çalışmada bir türlü düzen oturtamıyorum. Nasıl düzenli ders çalışılır bilmiyorum. Hep karar veriyorum ama sonra eskisi gibi oluyor. Bir gün çok çalıştığım halde 2 hafta kitap açmadığım oluyor ardından. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim. Düzenli ders nasıl çalışılır bilmek istiyorum. Bu kadar düzenli ders çalışan insan bunu nasıl yapıyor. Problem ben de mi?

Cevap

Sözel derslere nasıl çalışılır?

Rabia Kulin 10.08.2016 - 12:42

Merhabalar. Ben sayısal öğrencisiyim. Sayısal derslerim fena değil. Ama sözel dersleri yapamıyorum. Sözel derslere nasıl çalışılır bilmiyorum. Aslında sözel derslere çalışmayı de pek sevmiyorum. Ders çalışırken uykum geliyor. Bilgiler birbirine karışıyor. Bir sayısal öğrencisinin sözel dersleri yapmadan başarı olması pek mümkün değil. Bu nedenle sözel dersleri halletmek için sizden tavsiye bekliyorum.

Cevap