Hipotez Nasıl Yazılır? | Soru-cevap - Webders.net

Hipotez Nasıl Yazılır?

icon_soru
Soru Emre Silvan 08.06.2018 - 00:05

Hipotez nasıl yazılır, bir hipotezi yazmak için neye ihtiyaç duyarız?

icon_soru
Cevap 09.06.2018 - 01:49

Bilimsel çalışma basamaklarından bir tanesi de hipotez oluşturmaktır. Aslında hipotez yazmak bilimsel araştırmanın temelidir. Çünkü bir araştırmaya konu olan şey hipotezin kendisidir. Hipotez nasıl yazılır öğrenelim.

Hipotezin yazılması için gerekli olan temel şey problem tespitidir. Problem tespiti bilimsel araştırmanın ilk basamağıdır. Problem günlük hayatta karşılaşılan bir durum olabilir. Aynı zamanda merak ettiğimiz bir konu da olabilir. Ancak problem tespitinin doğru yapılması gerekir. Örneğin "insanlar neden şeker hastası oluyor" bir problem tespitidir.

Problem tespit ettikten sonra veri araştırması yapılmalıdır. Konuyla ilgili bilgilerin hepsi toplanmalı ve incelenmelidir. Çünkü bir konuda hipotezinizin değerli olabilmesi için o konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin şeker hastalığı ile ilgili her şeyi öğrendiniz. Daha önce yazılmış tezleri ve makaleleri de okudunuz. Artık veri toplama adımı tamamlandı.

Hipotez bilimsel olarak bir soruna verilen test edilmeye müsait cümledir. Araştırmanızın sonucunda vardığınız noktada insanların şeker hastası olmasının nedenini insülin hormonu olarak değerlendirdiniz. Artık hipotez yazabilirsiniz. "İnsanların şeker hastası olmasının ana nedeni insülin hormonundaki bozukluklardır." Bu cümle bir hipotez cümlesi olabilir. Çünkü test edilmeye ve yanlışlanmaya müsait bir cümledir.

Eğer test etmeye müsait olmayan bir cümle kurarsanız bu hipotez olmaz. Örneğin "en güzel meyve elmadır" demek bilimsel bir hipotez olmaz. Çünkü içerisinde öznel bir ifade barındırmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiyi hipotez türleri ve örnekleri yazısında bulabilirsiniz.