Biyolojiyi Anlamakta Zorluk Çekiyorum | Soru-cevap - Webders.net

Biyolojiyi Anlamakta Zorluk Çekiyorum

icon_soru
Soru Deniz 04.08.2017 - 11:47

Merhaba size bir sorum sorum sayısal bir öğrenciyim fakat biyolojiyi anlamakta zorluk çekiyorum. Tıp istediğimden dolayı her gün biyolijiye çalışıyorum ama nedense bana yerimde sayıyormuşum gibi geliyor acaba bir tavsiyeniz var mı şimdiden tesekkürler.

icon_soru
Cevap 08.08.2017 - 12:49

Bazı öğrencilerin biyolojide başarılı olmakta zorlandıkları bir vakıadır. Biyoloji çok çalışma isteyen detaylı bir derstir.

Tıp isteyen bir öğrenciye en fazla puanı getiren de yine biyoloji dersidir. Bu nedenle sizin biyoloji sorununuzu çözmemiz gerekir. Eğer hiç biyoloji bilmiyorsanız sıfırdan biyoloji öğrenmek adlı yazı işinize yarayabilir.

Şöyle ki biyolojiyi roman gibi okuduğunuzda, çok çalıştığınızda ancak sınavda karşılığını göremediğinizde moraliniz bozulur. Bu da sizi derse karşı soğumaya götürür. Size verdiğimiz tavsiyeleri uygularsanız bu sorunu aşacaksınız.

Öncelikle üniversitede karşınıza çıkacak biyoloji konularının listesini bir kâğıda güzelce yazın. Bu konuların hepsini öğreneceğiz ama konular birbiriyle bağlantılı olduğu için sırayla ve sistematik ilerleyeceğiz.

Biyolojide başarının detaya kadar her şeyi bilmek olduğunu fark etmemiz gerekir. Bu nedenle bahsettiğimiz konu listesinden ilk konuyu pilot konu olarak deneyeceğiz.

İlk konuyu yoğun bir şekilde çalışacağız. Tek hedefimiz o konuyu iyi öğrenmek olacak. O konuyu iyi öğrenmeyi tıp kazanmak gibi göreceğiz. Her detayın üzerinde duracağız. Başımızı dersten kaldırmayacağız. Konu bittikten sonra testi çözeceğiz. Eğer testten yanlışımız çıkıyorsa dikkatsizlik deyip geçmeyeceğiz, üzerinde duracağız. Konunun o kısmına tekrar döneceğiz.

Bunu yaptığınız zaman bir konuyu iyi öğrendiğinizde karşılığını nasıl aldığınızı göreceksiniz. Ardından bu yöntemi diğer konular için kendiniz uygulayacaksınız zaten.

Siz anlamakta zorluk çekiyorsanız sık unutabilirsiniz öğrendiklerinizi. Bundan korkmayacaksınız. Unuttukça tekrar edeceksiniz. Bu kadar şeyle uğraşamam derseniz de hayallerinizden vazgeçeceksiniz. Hiçbir şey ucuz veya kolay değildir.