Linyit Nerelerde Kullanılır? | Soru-cevap - Webders.net

Linyit Nerelerde Kullanılır?

icon_soru
Soru Selami Cennet 18.01.2020 - 20:20

Linyit nerelerde kullanılır? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

icon_soru
Cevap 20.01.2020 - 11:25

Linyit ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülkenin en önemli enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Linyit nerelerde kullanılır konusuna girmeden önce bilmeyenler için linyit nedir hatırlayalım.

Linyit bir kömür çeşididir. Kömürleşmenin ilk evresi olduğu için ısı verimi düşüktür. Yani taş kömürü ve antrasit gibi kaliteli bir kömür değildir. Aynı zamanda kül ve nem oranı da yüksektir. Buna rağmen çok yaygın çıkarıldığı için önemli bir enerji kaynağıdır.

Linyitin en önemli kullanım alanları termik santrallerdir. Termik santrallerde linyit yakılarak elde edilen ısı enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

Termik santraller dışında kullanımı yaygın değildir. Örneğin evlerde ısınma amacıyla pek kullanılmaz. Çünkü kalitesi düşüktür. Taş kömürüne göre daha az ısı verir. Ayrıca nem ve kül oranın yüksek olması da günlük kullanım için verimsiz olmasına neden olmaktadır.

Linyit madeni ile ilgili detaylı bilgileri linyit nedir adlı yazımızda paylaştık. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler oradan da faydalanabilirler.