Osler Nodülleri Ve Klinik Önemi | Soru-cevap - Webders.net

Osler Nodülleri Ve Klinik Önemi

icon_soru
Soru Dilara Aksoy 08.09.2019 - 17:38
Osler Nodülü nedir? Osler nodülleri hangi hastalığın tanısını koymada yardımcı olur?
icon_soru
Cevap 09.09.2019 - 16:07

Janeway lezyonuyla karıştırılmamalıdır.  

Osler nodülleri veya diğer adıyla Osler düğümleri, ellerde ve ayaklarda bulunan ağrılı, kırmızı, kabarık lezyonlardır. İnfektif endokardit de dahil olmak üzere bir dizi hastalıkla ilişkilidirler. Ve immün kompleks birikmesinden kaynaklanırlar.
Varlıkları, Osler'in işaretinin bir tanımıdır.  

Nedenler:
Osler nodülleri, immün komplekslerin birikmesinden kaynaklanmaktadır. Sonuçta ortaya çıkan enflamatuar yanıt, bu lezyonları karakterize eden şişme, kızarıklık ve ağrıya yol açar.

Nodüller genellikle subakut bakteriyel endokarditin göstergesidir. Endokardit hastalarının % 10-25'i Osler nodlarına sahiptir. Diğer endokardit belirtileri arasında Roth lekeleri ve Janeway lezyonları bulunur. Avuç içi ve tabanlarda da sekonder olarak ortaya çıkan bu lezyonlar, hassas olmadıkları için Osler nodüllerinden farklıdırlar.

Osler nodülleri ayrıca şu hastalıklarda görülür:

• İnfektif endokardit
• Sistemik lupus eritematoz
• Marantik endokardit 
• Yaygın gonokok enfeksiyonu 
• Enfekte arteriyel kateterin distalinde

Etimoloji:
Osler nodülleri, 20. yüzyılın başlarında, bu düğümleri tanımlayan Kanadalı hekim Sir William Oslerin soyadıyla anılmaktadır. Onları "Başta ellerin ve ayakların derisinde olmak üzere ağrılı bir nodüler eritemin geçici noktaları" olarak tanımlamıştır.

------

"Her hasta doktorunun öğretmenidir" William Osler