Hemşirelik Öğrencisiyim Tıp İstiyorum | Soru-cevap - Webders.net

Hemşirelik Öğrencisiyim Tıp İstiyorum

icon_soru
Soru Aylin Akar 28.07.2019 - 16:29

Üniversite 3. Sınıf hemşirelik öğrencisiyim. Üniversite sınavına tekrar girmek istiyorum. Tıp istiyorum ancak zor ve çalışma konusu sıkıntı olabileceğinden pek cesaret edemiyorum. Aklımda hukuk fakültesi de var ancak bu mesleği sevebilir miyim eğer kazanırsam mutlu olabilir miyim bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

icon_soru
Cevap 30.07.2019 - 10:15

Bu tür sorularla sık karşılaşıyoruz. Neredeyse her hemşirelik öğrencisinin tıp hayali oluyor. Eğer istiyorsanız ve hayaliniz varsa çalışın. Kazanırsanız devam edersiniz. Hemşirelik okuduğunuza göre tıp fakültesini de muhtemelen seversiniz. Bu konuyu çok kafaya takmayın. Hukuk ise bambaşka bir alan. Bunu sevip sevemeyeceğinizi kestirmek güçtür.

Bir mesleğin size uygun olup olmadığını anlamak için o mesleği yapmak gerekir. Her mesleği yapamayacağımıza göre belirli ilgi alanlarından bu tahmin etmeye çalışırız. Bütün bunlara karar vermek bu nedenle sizin elinizdedir. Sizi bütünüyle tanımadan neyin sizin için uygun olduğunu kestirmek zordur.

Cesaret konusunda da dilerseniz bir deneme sınavı çözün. Süre tutun. Elde ettiğiniz netlerle tıp ya da hukuk kazanmak için ne kadar eksik olduğuna bakın. Konu listesini gözden geçirin. Gözünün kesip kesmeyeceğine o zaman karar verirsiniz.

Maalesef geleceği görme şansımız olmuyor. Kalbinizin ve mantığınızın ortaklaştığı kararları verin ve hiçbir şeyi gözünüzde çok büyütmeyin. Size verebileceğimiz en iyi tavsiye budur.