Ülkemizdeki üretim faaliyetlerinin çok çeşitli olmasının nedenleri nelerdir? | Soru-cevap - Webders.net

Ülkemizdeki üretim faaliyetlerinin çok çeşitli olmasının nedenleri nelerdir?

icon_soru
Soru Cihan Susur 12.04.2019 - 16:17
Ülkemizdeki üretim faaliyetlerinin çok çeşitli olmasının nedenleri nelerdir? Bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz?
icon_soru
Cevap 13.04.2019 - 11:16

Ülkemizdeki üretim faaliyetlerinin çok çeşitli olmasının temel nedeni yaşadığımız coğrafyanın birçok değişik özelliği içinde barındırmasıdır. Bunun en başlıcası ülkemizde dört mevsimin yaşanıyor olmasıdır. 4 farklı mevsimin de görülmesi ve coğrafi çeşitlilik çok farklı tarım ürünlerinin üretilmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak sanayi de çeşitlenmiştir.

Aynı zamanda Türkiye'nin üç kıtayı birleştiren bir coğrafyada olması birçok ülkeyle kolay ticaret yapmasına ve üretime olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Bu da ülkemizde birçok iş fırsatı oluşturmakta ve buna bağlı da üretim faaliyetleri çeşitlenmektedir.

Ülkemizin diğer birçok ülkeyle kıyaslandığında geniş bir alana sahip olması da bu konuda çok önemlidir. Geniş coğrafyamızda hem tarım, hem sanayi hem turizm için birçok imkan bulunmaktadır. Türkiye bir turizm cennetidir. Bunun en büyük nedeni de coğrafyamızın tarihsel açısından önemli ve eski bir coğrafya olmasıdır.

Tarım üretiminin çeşitlenmesi büyük oranda iklim çeşitliliğiyle olur. Çünkü neredeyse her bitkinin yetiştiği belirli bir iklim vardır. Türkiye'nin iklimi olduğu için birçok tarım ürününü kendimiz üretmekteyiz. Bu ürünleri kendimiz kullandığımız için yurt dışına da ihraç etmekteyiz.