Fiziği Nasıl Halledebilirim? | Soru-cevap - Webders.net

Fiziği Nasıl Halledebilirim?

icon_soru
Soru Hatice şen 11.10.2017 - 05:48
Fiziği nasıl halledebilirim konularda sıkıntı yok ama sorularda tıkanıyorum
icon_soru
Cevap 12.10.2017 - 04:50

Aklınızda bir başlangıç noktası sorunu var sanırım. Fizik nasıl çalışılır ya da fizik nasıl öğrenilir tam olarak karar veremiyorsunuz. Bu yazıda size yardımcı olmaya çalışacağız.

Fizik dersinde başarılı olmanın bütün yolları diğer derslerde olduğu gibi sistemi bir şekilde çalışmaktan geçer. Ancak şunu belirtelim ki bir derste soruları çözemiyorsanız o dersin konularını halletmiş olamazsınız. Sadece metin gibi olan konu anlatımını okuyup anladığınızı zannediyorsunuzdur. Oysa konu anlatımlı kaynaklarda her verile bilgi ile ilgili örnek sorular vardır. Bu soruları çözebilecek bilginiz varsa testte de zorlanmazsınız.

Hiç fizik bilmeye birin sıfırdan fizik öğrenmek adlı yazıda anlatılanları uygulaması faydalı olabilir.

Nasıl Fizik Çalışılır?

Fizik öğrenmek için temel düzeyde matematik bilmek gerekir. Çünkü fizikte matematik aktif olarak kullanılır. Rasyonel sayılar, denklem çözme, oran orantı konularını özellikle iyi bilmeniz gerekir. Bu konuları iyi biliyorsanız fizik dersine çalışırken de ciddi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Eğer soruları yapamıyorsanız ilk konuya dönün. Üzerinde çok detaylı çalışın. Sabırlı olun ve iyi öğrenmeye çalışın. Çözemediğiniz her soruda konu anlatımının ilgili bölümüne geri dönün ve bir daha çalışın. Bir konuyu böyle detaylı çalışınca aklınıza bir şeyler oturacaktır.

Sonrasında bütün eksik kaldığınız konulara aynı şekilde yaklaşın. Sistemi çalışın. Hangi konular olduğu liste halinde elinizde bulunsun. Tek tek konuları halletmeye çalışın ve lütfen sırayla ilerleyin. Çünkü bir konuyu bilmek bir sonraki konuda işe yaramaktadır. Konu listesi rastgele seçilmemiştir.

Bu mantığı uygular ve derinlemesine çalışırsanız fizik dersini gerçekten halledebilirsiniz. Fizik zevkli bir derstir ve zannedildiği gibi zor değildir.