Devletin Denetim Kapasitesindeki Artışın Olumlu ve Olumsuz Yönleri | Soru-cevap - Webders.net

Devletin Denetim Kapasitesindeki Artışın Olumlu ve Olumsuz Yönleri

icon_soru
Soru Gurer Turker 24.11.2020 - 19:55

Devlet-toplum ilişkilerinde teknoloji yardımı ile meydana gelen devletin denetim kapasitesindeki artışın olumlu ve olumsuz yönleri neler olabilir?

icon_soru
Cevap 26.11.2020 - 22:01

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran birçok yönü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durum devlet toplum ilişkilerinde de karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bir kamu kurumuna gittiğinizde beyan ettiğiniz kimlik bilgileriyle karşınızdaki memur ihtiyacı olan birçok bilgiye ulaşabiliyor. Eskiden her bilgi ve belgeyi yanınızda götürmeniz gerekiyordu.

Bununla birlikte devletin denetim mekanizması da teknolojiyi kullanıyor. Kimin vergi borcunun olup olmadığı sistem üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu elbette zaman kazancı ve kolaylık gibi birçok önemli yön sunuyor.

Ancak hiçbir şeyin yüzde yüz fayda getirmediğini biliyoruz. Büyük faydalarıyla birlikte teknolojinin her anlamda negatif yönleri de karşımıza çıkmaktadır. Bunların hepsinin üzerinde detaylı olarak durmayacağız.

Teknolojiyle birlikte devletin sahip olduğu dinleme, gözetleme, kayıt tutma gibi gelişen denetim olanaklarının en önemli olumsuz etkisi bireysel özgürlüklerdir. Özgürlükleri korumak açısından devletin yaptığı denetimleri ciddi bir hukuksal sınırlamaya tabi tutmak gerekir.

Örneğin devlet bütün herkesin telefon ve internetini dinlerse suçluları önceden tespit etme açısından avantaj elde edilebilir. Ama bu durum kişilerin korkuyla yaşamasına neden olacağı için birçok olumsuz sonuç doğuracaktır. Bu nedenle devletin dinleme yetkisi çeşitli yasal düzenlemelerde sınırlandırılmıştır.

Devletin denetim yetkisinin teknoloji ile gelişmesinin olumlu ve olumsuz yönlerini bu bakış açısıyla ele alırsanız daha iyi örneklere kendiniz de ulaşabilirsiniz.

mersin escort