Finlandiya'da Tüm Dersler Kaldırıldı

17.11.2016 - 20:57

Finlandiya eğitim sistemiyle bütün dünyanın en çok dikkat çeken ülkesi. Ülkede hali hazırda ödev olmaması ve eğitimin bu kadar başarılı olması herkesi cezbeden bir durum. Finlandiya’yı bu kadar önemli kılan eğitim sistemindeki bu sadeliğin eğitimdeki başarıya yansıması. Birçok alandaki uluslararası yarışmalarda Finlandiya eğitim sisteminden çıkan öğrenciler ilk sıraları dolduruyor. Finlandiyalı öğrenciler neredeyse her alanda ilk 10’da. Türkiye bu sıralamalarda maalesef genellikle başarısız yüzde 50’lik kısımda yer alıyor.

Finlandiya’da eğitim alanında devrim niteliğindeki son gelişme ile Finlandiyalı öğrenciler bir hayali yaşıyor. Finlandiya’da dersler kaldırıldı. Daha önce ödevlerin kaldırılması da yine önemli bir eğitim reformu ile olmuştu. Finlandiyalı eğitim uzmanları bu program kapsamında uzun araştırmalar sonucunda bu kanıya varmış ve bunu devlet bir politika olarak uygulamıştı. Bu yeni değişikliğin ülkedeki birkaç sene içerisinde eğitimi net bir şekilde daha iyi duruma taşıması dünya genelindeki eğitim bilimcilerini Finlandiya eğitim sistemini incelemeye itmişti.

Finlandiya eğitim sisteminin bu kadar takdir görmesiyle ülke eğitimdeki reformlara yenisini ekleme kararı aldı. Geçen sene eğitim bakanının açıklamasıyla artık ilkokulda derslerin yerine daha çok oyun olacağı söylendi. Kamuoyuyla paylaşılan detaylarda bakan Kyllonen şunları dile getirdi. "Bizler hala 19. Yüzyıl'ın ihtiyaçlarına yönelik eski moda bir eğitim sistemiyle hareket ediyoruz. Oysaki 1900'lü yıllardan bu yana çok şey değişti ve bizler de artık 21. Yüzyıl'ın ihtiyaçlarına göre bir eğitim sistemi planladık.”

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya Eğitim Sistemindeki Yenilikler

Yeni sistemde sınıflar artık daha kısa süre kaplıyor. Ders yerine sınıfta vakit geçirme var. Ancak fizik, kimya, tarih, coğrafya gibi dersler yok. Onun yerine olay incelemesi üzerinden ilgi çekici yöntemlerle birçok konu aynı anda disiplinler arası bir yöntem öğretiliyor. Eğitim ders müfredatından ziyade ilgi ve araştırmaya dayalı. Örneğin bir tarihi olay coğrafi ve tarihi bütün yönleriyle ele alınıyor. Böylece birçok bilgi yerinde ve birbiri ile bağlantılı bir şekilde öğretiliyor.

Finlandiya’nın yeni eğitim sisteminde şöyle avantajlar var. Öncelikle öğrenci okulda daha az ve verimli zaman geçirdiği için ailesiyle daha fazla vakit geçirme imkânına sahip. Eğitimde değerlendirme ve not verme ön planda yer almıyor. Böylece öğrenciler öğrenirken bir baskı altında olmuyor ve araştırmaya yöneliyor. Bunun sonucunda da öğrenilen bilgiler kalıcı oluyor.

Çağın ihtiyaçlarının değişmesine rağmen eğitim sisteminin son derece eski olması eğitim bilimcilerin dikkatini çekiyor. Eğitim kurumlarından beklenen şey öğrencilerin yaratıcılığını arttırmak. Çünkü üretime katılan öğrenciden bu çağda beklenen şey orijinal düşünmek ve sorunlarla yaratıcı çözüm bulmak. Buna rağmen tekrardan ibaret olan eylemlerin ön planda olduğu eski dönemdeki eğitim sisteminde diretmenin bir anlamı yok.

Türkiye’de de uygulanan mevcut eğitim sisteminde öğrencinin değişmeyen şöyle bir sorusu bulunuyor: “Bu bilgiler gerçek hayatta ne işime yarayacak.” Finlandiya eğitim sisteminde böyle bir soru söz konusu değil. Çünkü verilen eğitim doğrudan gerçek hayata dayanıyor. Eğitimde güncel olayların deneylerle birlikte araştırılması ve birlikte öğrenilmesi öğrenciyi pasif durumdan aktif duruma geçiriyor. Bu da öğrencinin doğrudan gerçek hayatı bilimle birlikte algılamasını sağlıyor.


Etiketler:
  • eğitim    
  • Yorumlar
    Yorum Yap