Yds Çalışma Teknikleri

03.09.2016 - 14:18

yds çalışma teknikleri

Yds sınavı şu an en geçerli İngilizce seviye tespit sınavıdır. Yds çalışma teknikleri sayesinde doğru yolu izleyerek bu sınavda alabileceğimiz en yüksek puanı almak ise sınava giren herkesin temel amacıdır. Bildiğiniz gibi yds 100’lük puan sistemi üzerine kuruludur. 80 soru için bize 3 saat sınav süresi verilir. Her sorunun değeri 1,25 puan kadardır. 80 sorunun hepsini yaptığımız zaman 100 almamız söz konusu olur. Elbette bu çok zor bir şeydir. Çünkü sınavda çok zor dediğimiz soru tipleri bulunmaktadır. Ancak yine de yds çalışma teknikleri doğru uygulandığında başarılı olmak o kadar da zor değildir.

Yds için en iyi çalışma teknikleri bir araya geldiğinde başarı ortaya çıkar. Bu teknikleri hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle kelime bilgisinin her şeyin anahtarı olduğunu unutmamamız gerekir. Normal İngilizcede de yds sınavında da daha çok kelime bilen kazanır. Çünkü bu sınavda sizden kimse konuşmanızı istemiyor. Sadece anlamanız isteniyor. Anlayabilmek için ise kelimeleri bilmek gerekiyor. Eğer kelimeleri bilmezseniz soruları anlayamazsınız. Anlamadığınızda da cevaplamanız imkansız olur. Bu nedenle ilk teknik çok kelime ezberlemektir. Özellikle İngilizce fiiller sınavın bel kemiğini oluşturur. Daha çok fiil bilen daha yüksek not alır. Yds’de en çok çıkan fiilleri mutlaka ezbere bilmeniz gerekiyor. Bu fiilleri ezberlemek çok vaktinizi almaz. Düzenli bir şekilde çalıştığınızda 1 ayda bu fiilleri bitirirsiniz.

Yds çalışma tekniklerini sınavda başarılı olmak için veriyoruz. Bu sizin İngilizce öğrenmeniz için en iyi yol olmayabilir. Normalde kelimeleri okunuşlarıyla öğrenebilmek en iyi yoldur. Bu nedenle okuyarak kelime öğrenmektense karşımıza çıktığında duyarak öğrenmek daha makuldür. Fakat iş yds’ye geldiğinde buna vaktimiz yok. Elimize kelime listesini alıp ezberleyeceğiz.

Gramerin kelimeden daha önemli olduğunu söyleyenler olacaktır. Buna asla inanmayın. Yds sınavında gramer soruları da çıkmaktadır. Fakat kelime içerikli okuduğunu anlama veya çeviri yapma sorularının sayısı daha fazladır. Zaten gramer sorularında da kelimeleri bilmezseniz başarılı olamazsınız.

Peki, gramer öğrenmeyecek miyiz? Elbette öğreneceğiz. Ancak İngilizce kelime bilgimiz iyi olursa grameri çok kolay kavrarız. Bütün gramer konularını kavramak 1 hafta bile sürmez. Zaten gramer konularında biz genellikle gramer konusunun adını öğreniriz. Normalde buna bile gerek yoktur. Sadece doğru kullanımı bilmek sınav için yeterlidir.

Yds çalışma teknikleri açısından ilk teknik kelime ezberlemektir. İkinci teknik ise bol miktarda okuyup çeviri yapmaktır. Bunu yapmak için ekstra bir kaynağa da ihtiyacınız yok. Çıkmış yds sorularına bakıp oradaki paragraf soruları çözseniz yeterli olur. Takıldığınız yerlerde sözlük kullandıkça ileride sözlüğe de ihtiyaç duymayacaksınız.

Yds’de çıkmış soruları çözmek yds’nin kelime tipini kavramanız açısında da önemlidir. Yds için kelime ezberlemek kadar doğrudan metin içinde kelimelere bakıp öğrenmek de iyi bir yöntemdir. Bunu yaptığınızda zaten kelime sorununuz çözülecektir. Ayrıca çeviri yaptıkça ya da İngilizce kaynakları okuyup anlamaya çalıştıkça grameriniz de anlama düzeyinde gelişir. Sadece belki yazma konusunda çok gelişmezsiniz ama unutmayın ki yds sınavında tek yazdığınız şey cevap anahtarına kodlama yapmaktır.

Yds çalışma tekniklerini çok uzatabiliriz. Ama bu hedefe odaklanmayı zorlaştırır. Eğer yds’de yüksek puan almak istiyorsanız çok kelime öğrenecek ve çok metin okuması yapacaksınız. Bu ikisi size yeterli olacaktır. Eğer istediğiniz sonuca ulaşamıyorsanız bunlarda eksiklik yaşıyorsunuz demektir.


Etiketler:
  • yds    
  • Yorumlar
    Yorum Yap