İş Nedir Kısaca? | Soru-cevap - Webders.net

İş Nedir Kısaca?

icon_soru
Soru Emine Mol 19.05.2019 - 11:25

İş nedir? Kısaca açıklayabilir misiniz?

icon_soru
Cevap 22.05.2019 - 11:08

Fiziksel manda , bir cismin kuvvet etkisiyle yer değiştirmesidir. Yerinde duran ve düşünen bir insan gerçek manada iş yapmışsa dahi mekanik fizik açısından iş yapmış sayılmaz. Fizikte iş kavramıyla çok benzer olan bir diğer kavram da enerji kavramıdır.

Bir cismin ya da sistemin iş yapabilme kapasitesine enerji denmektedir. Fizikte enerji değişimine iş denmektedir. Bu nedenle fizik problemlerinde iş ve enerji kavramları bazen birbiri yerine kullanılmaktadır. Örneğin bir sistemin yaptığı işi bulmak için sistemin ne kadar enerji değiştirdiğini bulmamız yeterli olacaktır.

İşin fizikteki formülü W = F.x şeklindedir. Yani cisme etkiyen kuvvet ve cismin kuvvet etkisinde aldığı yolun çarpımı işi verir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kuvvetin hareket doğrultusunda olması gerekmesidir. Eğer kuvvet tam olarak hareket doğrultusunda değilse kuvvetin hareket doğrultusundaki bileşenini alabiliriz.

İş nedir kısaca anlattık. Enerjiden de bahsettik. Bu kavramların iyi oturabilmesi için bol miktarda örnek çözmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca iş güç enerji konusuyla ilgili verdiğimiz özet konu anlatımına buradan ulaşabilirsiniz.