Tuz Ruhu Asit Mi Baz Mı? | Soru-cevap - Webders.net

Tuz Ruhu Asit Mi Baz Mı?

icon_soru
Soru Selen Kuzey 01.05.2019 - 09:48
Tuz ruhu asit mi baz mı? Açıklar mısınız?
icon_soru
Cevap 02.05.2019 - 10:43

Tuz ruhu büyük oranda HCI (Hidroklorik asit) denilen bir kimyasal bileşikten oluşmuştur. Yani asittir. Hem de kuvvetli bir asittir. Bunu ispatlamak için öncelikle kabaca asit ve bazları birbirinden nasıl ayırabileceğimizi öğrenmeliyiz.

Sulu çözeltilerine H+ iyonu veren maddelere asit denir. Asitlerin tatları ekşi ve pH değerleri de 7'den düşüktür. Tuz ruhu yani HCI suda iyonlaşırken HCI suda HCI → H+ ve CI- şeklinde iyonlaşır. Bu da asit olması anlamına gelmektedir.

Asitler turnusol kağıdının rengini kırmızıya çevirir. Bazlar ise turnusol kağıdının rengini maviye çevirir. Bir turnusol kağıdına tuz ruhu dökerseniz rengi kırmızıya dönecektir.

Asitlerin bir diğer özelliği de bazlarla verdikleri tepkimelerdir. Bu tepkimelere nötrleşme tepkimesi de denmektedir. Bu tepkimelerin sonucunda genellikle nötr olan tuz ve su açığa çıkar. En bilindik asit baz tepkimesi su şekildedir: HCI + NaOH → NaCI + H2O

Daha önce HCI asit mi baz mı adlı soruda bu konuya zaten cevap vermiştik. Bütün asit ve bazları ezbere bilmek imkansızdır ancak HCI gibi önemli asitleri bilmek çok faydalı olacaktır.