YKS'de Çıkacak Konular ve Soru Tipleri | Soru-cevap - Webders.net

YKS'de Çıkacak Konular ve Soru Tipleri

icon_soru
Soru Can Ateş 22.04.2019 - 13:12

Yks sınavı için çıkmasını düşündüğünüz konuları ve soru tiplerini yazar mısınız? Teşekkürler.

icon_soru
Cevap 24.04.2019 - 03:31

YKS sınavı için ne tarz sorular çıkacağı müfredata göre belirlenmektedir. Son yıllarda ülkemizde çok sık müfredat değişmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ÖSYM'ye eğitim programındaki hedef ve kazanımları sunmakta, sorular da ona göre şekillenmektedir. Bu açıdan yıllara göre soru dağılımı çok değişmemekle birlikte eklenen ve çıkarılan konular farklılık yapmaktadır.

Örneğin şu an için analitik geometride vektörler ve konikler konuları kaldırılmış gözüküyor. Bu nedenle bu konulardan soru beklemiyoruz. Bir de elimizde artık yapılmış sınav örneği var. Sınav örneği inceleyerek ne tarz sorular çıkacağını ön görebiliriz.

ÖSYM'nin en büyük avantajı seçici sorulara yer vermek amacıyla yeni sorular sormaktır. Sorular sorulduktan sonra kaynaklar bu sorulara benzer sorular hazırlayabilirler. Ancak her zaman YKS gibi sınav sistemlerinde yeni ve eleyici soru beklemek mümkündür.

Bununla birlikte ne tarz sorular çıkar ile uğraşmak yerine müfredatta yer alan konulara iyi çalışmaktır. Konuları iyi bilen ve bol miktarda soru pratiği olan adaylar her soru tipinde başarıya daha yakın olacaktır.