Tutarlı Olmak İçin Neden Doğruluk Yeterli Değildir? | Soru-cevap - Webders.net

Tutarlı Olmak İçin Neden Doğruluk Yeterli Değildir?

icon_soru
Soru Zeynep Kır 08.10.2017 - 13:30
Tutarlı olmak için neden doğruluk yeterli değildir? Bir şey doğruysa mantıken tutarlı olması da gerekmez mi?
icon_soru
Cevap 11.10.2017 - 14:47

Tutarlılık felsefe için çok önemli bir kavramdır. Mantık da temel olarak tutarlı olmayı gerektirir. Ancak tutarlı olmak için doğruluk yeterli değildir. Aynı zamanda doğruluk için de tutarlılık yeterli değildir.

Bunu anlamak için tutarlılık ve doğruluk kavramlarını anlamamız gerekir. Bu kavramları anladığımız zaman neden aynı şey olmadıklarını ve neden birbirleri için yeterli olmadıklarını da anlarız.

Tutarlı olmak ya da tutarlılık birbirine uygunluk demektir. Mantık ilkeleriyle uygunluk sağlanırsa tutarlılık vardır demektir. Örneğin bir hırsızın hırsızlık yapması tutarlı bir davranıştır. Hırsızdan beklenilen davranış sergilendiği için bu onu tutarsız yapmaz. Ancak hırsızlık yapmak hiçbir şekilde doğru değildir.

Doğruluk gerçeğe uygun olan, erdemli olan ve kesin olan şeklinde tanımlanabilir. Daha detaya girdiğimizde doğruluk da tartışmalı bir kavramdır. Ancak bir iyi ve doğru varsayımı yapmak zorundayız. Yine aynı örnek üzerinden gidersek hırsızlık doğru bir davranış değildir. Ancak bu yargıya ulaşmak için kabul ettiğimiz belirli ahlaki değerler vardır. Hırsızlık bu değerler açısından doğru bir davranış değildir.