Prokaryotlarda Çekirdek Var Mı? | Soru-cevap - Webders.net

Prokaryotlarda Çekirdek Var Mı?

icon_soru
Soru Zeynep Tekin 06.10.2017 - 05:30

Her hücrede çekirdek olmak zorundaysa prokaryotlarda çekirdek yok diye biliyoruz. Zarla çevrili bir çekirdek yoktur diyoruz. Zarsız çekirdek var mıdır yani, prokaryotları tamamen çekirdeksiz mi kabul etmeli?

icon_soru
Cevap 08.10.2017 - 15:03

Prokaryot canlıları tanımlarken zarla çevrili çekirdeği olmayan şeklinde tanımlama yapılır. Bu da sizin belirttiğiniz gibi kafa karışıklığa neden olmaktadır. Eğer zarla çevrili çekirdeği yoksa o zaman zarsız çekirdeği mi vardır diye akıllara soru gelebilmektedir.

En geniş haliyle çekirdeği olmayan hücreler prokaryot olarak ifade edilir. Ancak bu genel bir kaidedir. Yoksa insan alyuvarlarında da çekirdek olmamasına rağmen bu hücreleri prokaryot olarak sınıflandırmıyoruz.

Çekirdeğin içinde DNA ve RNA gibi genetik materyaller bulunmaktadır. Genetik yapı prokaryot veya ökaryot olduklarına bakılmaksızın bütün hücrelerde bulunur. Ancak prokaryotlarda bu yapılar sitoplazmaya dağılmış bir şekilde bulunur. Bu nedenle prokaryotlarda çekirdek yoktur diyoruz.

Prokaryot canlıların özelliklerine baktığımız zaman sadece genetik materyali içine alan zarın eksik olmadığını, diğer zarlı organellerin de olmadığını görüyoruz. Yani prokaryot ile ökaryot canlılar arasında önemli farklılıklar bulunuyor. Ribozom gibi zarsız yapıların dışında zarlı organaller prokaryotlarda bulunmaz.

Sanırım bu bilgi kafa karışıklığını giderecektir.