Mekanik ile İlgili Meslekler | Soru-cevap - Webders.net

Mekanik ile İlgili Meslekler

icon_soru
Soru Ali Kaplan 04.10.2017 - 09:23

Mekanik ile ilgili meslekler nelerdir? Fizikte mekanik bilimini hangi mesleklerde kullanılır?

icon_soru
Cevap 08.10.2017 - 14:57

Fizik biliminde öğrendiklerimiz birçok meslek dalında uygulama alanı bulur. Fizikteki gelişmelerin teknolojiye ve dolayısıyla da ekonomiye doğrudan katkısı vardır. Mekanik ile ilgili meslekler derken mekanik bilgisinin kullanıldığı meslekleri ele alabiliriz.

Fizik ile iç içe olan meslekler yazısında fiziğin aktif kullanıldığı iş alanlarına değindik. Bunların büyük bir kısmını mühendislik oluşturmaktadır. Bununla birlikte mühendisliğe öyle ya da böyle bağlı bütün iş alanlarında mekanik bilgisi kullanılır. Çünkü mekanik, kuvvet ve hareketi inceler. Bütün üretim tesislerinde mutlaka kuvvet ve hareket vardır. Aynı zamanda üretim yapan makinalar da mekanik prensiplerine göre tasarlanır ve çalışırlar.

Bu anlamda mekanikle ilgili olmayan meslek bulmak epey güçtür. Ancak biz yine de mekaniğin çok yoğun kullanıldığı meslekleri ele alalım.

  • İnşaat mühendisliği
  • Üretim mühendisliği
  • Lojistik
  • Otomotiv sanayi
  • Uçak mühendisliği

Bu alanlar mekanik bilgisinin kullanıldığı alanlardan sadece bazılarıdır. Mekaniği her yerde görebiliriz.

Esasen inşaat mühendisliği büyük oranda mekaniğe bağlıdır. İnşaat teknolojisinde kullanılan kaldıraç, vinç gibi araç gereçlerin tamamı da doğrudan mekaniğe göre işler.

Üretimde mobilya, araba, ev aleti gibi çok geniş alanlarda mekanik kısım çok önemli bir yer tutar.