Üniversite Okurken Tıp İçin Hazırlanmak | Soru-cevap - Webders.net

Üniversite Okurken Tıp İçin Hazırlanmak

icon_soru
Soru Meltem Cengiz 08.09.2017 - 06:09

Ben matematik öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Hayalim ise her zaman tıp fakültesi öğrencisi olmaktı. Bu yüzden tekrar sınava hazırlanıyorum ancak ailemin hatta kimsenin haberi yok. Bu yüzden bölümümü dondurmak gibi bir seçeneğim de yok. Anlayacağınız nasıl yetişiceğim her ikisine napıcağımı bilmiyorum .Bana bir öneride bulunsanız olur mu?

icon_soru
Cevap 13.09.2017 - 11:57

Merhabalar. Siz üniversite okurken tıp için hazırlanmak istiyorsunuz. Ancak bunu nasıl yapacağınız konusunda öneri istiyorsunuz. Elimizden geldiği ölçüde yardımcı olmaya çalışalım.

İlk olarak tıp kazanmak için ciddi bir çalışma disiplinine ihtiyaç duyacaksınız. Okul dersleri varken bunu yetiştirmek gerçekten güç ama imkansız değildir.

Bu konuda yaşayacağınız temel sıkıntı bu değildir. Temel sıkıntı bu süreçte iki meslek arasında gidip gelmektir. Bu insanı verimsizleştirir.

Şunu bilmekte yarar vardır. Üniversite sınavına tekrar giren öğrencilerde müthiş bir özgüven olmaktadır. Ona artık basit gelen ve geride kalan bir sınava tekrar giriyordur. Üzerine bir şeyler de eklersem çok daha iyi bir sonuç elde ederim diye düşünülür. Ancak durum çoğunlukla böyle değildir. Aradan geçen zamanla hız ve pratik düşmüş, bazı önemli bilgiler silikleşmiştir.

Sınava tekrar giren her dört öğrenciden istatistiksel olarak biri sırasını ilerletir, biri geriletir diğer ikisi de bir önceki yıla yakın sonuçlar alır. Böyle bakıldığında işler o kadar da kolay değildir.

Bir diğer husus da şudur. Matematik öğretmenliği kazandığınız yıldaki sıralamanız şu an tıp kazanmaya yakın mıydı? Eğer sıralamanız sayısalda 40 binin altında ise gerçekten ekstra bir çaba gerektirecektir. Bu tür işlerin garantisi de yoktur.

Sizi bir konuda cesaretlendirmekte yarar var. O da sene kaybı meselesidir. Sene kaybını o kadar kafanıza takmayın. 40 yaşında üniversiteye girip meslekte başarılı olan insanlar dahi var. Tıpa girdikten sonra 5 sene uzatanlar da var.

Özetle zor bir karar vereceksiniz. Kesin yap veya yapma şeklinde akıl verme yetkimiz bulunmuyor. Sadece size ışık tutmak adına bazı parametreleri açıklamaya çalıştık.