Mf Öğrencisiyim Ama Tm Alanından Aklıma Yatan Bölümler Var | Soru-cevap - Webders.net

Mf Öğrencisiyim Ama Tm Alanından Aklıma Yatan Bölümler Var

icon_soru
Soru Beyza Karaca 24.08.2017 - 08:51

Merhaba bu sene ygs sınavına gireceğim mf öğrencisiyim ama tm bölümünden aklıma yatan meslekler var, sınav sürecimi nasıl değerlendireceğim bilmiyorum. Konuları yetiştirememe gibi kaygılarım var günük kaç saat çalışmalıyım nasıl verim alabilirim kitap okumayı çok seviyorum bunun yerine paragraf çözmemin doğru olduğunu söylüyorlar bir de nasıl bir ders programı hazırlamalıyım şididen teşekkürler.

icon_soru
Cevap 26.08.2017 - 04:46

Bir soru içerisinde birdan fazla soru sormuşsunuz. Bu soruları cevaplandırmaya çalışalım.

Eğer TM öğrencisi olsaydınız ve MF bölümü tercih edecek olsaydınız işiniz daha zordu. Çünkü önünüzde fizik, kimya ve biyoloji gibi kapsamlı dersler olacaktı. Ancak sizin gibi TM düşünen bir sayısalcı için sadece fazladan edebiyat testi var. Edebiyat testine de birkaç hafta düzenli çalışmak iyi sonuç getirebiliyor. Ayrıca matematik testiniz güçlü olduğu zaman TM alanında rakiplerinize fark atmanız daha kolay oluyor. ÖSYM bunu engellemek için edebiyat testini zorlaştırma yoluna gitmişti birkaç sene önce.

Sizin ders anlamında yapmanız gereken matematik testinizi yüksek tutmaktadır. Çünkü her iki alanın ortak dersi olduğu için sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Net durumlarınız oturunca kararınızı daha da netleştirme imkanı bulursunuz. Böylece asıl tercih yapacağınız alana daha fazla ağırlık verirsiniz. TM seçme ihtimali size bahane olmasın. TM'den tercih yapmak için sadece biraz edebiyata bakmanız gerekecek.

Konuları yetiştirememe kaygılarınız varsa vakit kaybeden konulara başlayın. Düzenli ve sırayla gidin. İlk tekrarı bir yapın. İkinci tekrar daha kolay olacaktır.

Günde kaç saat çalışmalıyım sorusunun net cevabı yok. Ancak sınava hazırlanan bir öğrencinin günde 6 - 8 saat arası ders çalışması gerekir.

Ders çalışma verimi için etkili ve verimli ders çalışma teknikleri adlı kaynağımızdan yararlanabilirsiniz.

Türkçe sorularında kitap okumak fayda sağlar ancak bu yıllar içinde oluşan bir birikimdir. Yani okumayı seven insanlar zamanla yazıyı analiz etme yeteneklerini de geliştirirler. Bu da paragraf sorularında avantaj sağlar. Ancak bu bir ders çalışma yöntemi değildir. Sınav döneminde hızlı bir şekilde konuları bitirmek gereklidir. Bu nedenle paragrafınızı geliştirmek için paragraf sorusu çözmenizi biz de daha önemli buluyoruz.

Nasıl ders çalışma programı hazırlamak için dikkat etmeniz gereken hususları ders çalışma programı hazırlama adlı yazıda paylaşmıştık. Umarım yararlanırsınız.