Matematiğe Adapte Olamıyorum | Soru-cevap - Webders.net

Matematiğe Adapte Olamıyorum

icon_soru
Soru Zeynep Altuntaş 10.08.2017 - 12:46

Matematiğe adapte olamıyorum ne yapıp da kendimi gaza getiririm?

icon_soru
Cevap 20.08.2017 - 15:40

Matematik hem en kolay hem en zor derstir. Matematik ile ilgili bir mit oluşmuştur: "Ne yaparsam yapamayın ben matematiği anlamıyorum".

İlk önce matematiği bir düşman olarak değil, hayatımızı kolaylaştıracak bir araç olarak algılamak gerekir. Bu bakış açısı bir anda aklımızda oluşabilecek bir olay değil, bir psikolojik süreçtir. Bu süreci bir an önce inşa etmeye başlamanız gerekir.

Matematik öğrendikçe ve ona olumlu baktıkça size çok daha basit ve zevkli gelecektir.

Şimdi matematiğin nasıl kolay olduğunu konuşalım.

Matematiğin ilk konusu olan temel kavramlardan son konusu olan integrale kadar tüm matematik dört işlemden ibarettir.

Eğer matematiğin temeli olan toplama, çıkarma, çarpma ve bölme konularını iyi bir şekilde öğrenirseniz diğer konuları daha hızlı ve kolay bir şekilde kavramanız mümkün olacaktır.

Matematiğin tüm konuları birbirleriyle bağlantılıdır. Eğer bir önceki konuyu tam olarak anlamadıysanız bir sonraki konuyu çalışmaya başlamanız doğru olmayacaktır. Matematik diğer derslerde olduğu gibi bir çalışma programı (haftalık veya aylık olabilir) oluşturularak çalışılmalıdır. Konudan konuya atlanarak veya plansız çalışarak ders çalışmak motivasyonunuzu düşürecektir.

Her konuda elbette çözemediğiniz sorular olacaktır. Bu soruları bir arkadaşınıza veya öğretmeninize muhakkak çözdürünüz ve bu soruyu tekrar kendi başınıza çözmeye çalışınız.

Matematiğe adapte olamıyorsanız muhtemelen yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı problem yaşıyorsunuzdur. Bu problemleri hallederseniz işlerin daha iyi ilerlediğini fark edeceksiniz. İyi çalışmalar.