Bitkiler solunum yapar mı? | Soru-cevap - Webders.net

Bitkiler solunum yapar mı?

icon_soru
Soru Celal Terzi 28.07.2017 - 11:25
Bitkiler solunum yapar mı? Bitkiler ile diğer canlıların solunumları arasındaki fark nedir? Bitkiler nasıl solunum yapar?
icon_soru
Cevap 03.08.2017 - 12:50

Bitkiler solunum yapar. Sorunuzu daha genel bir ifadeyle cevaplamak gerekirse şunu diyebiliriz: Bütün canlılar solunum yapar.

Bitkiler nasıl solunum yapar derken de bitkilerin solunum türünü kast ediyor olmalısınız. Temelde iki tür solunum türü vardır:

  1. Oksijenli solunum
  2. Oksijensiz solunum

Bitkiler oksijenli solunum yaparlar. Bu iki solunum türünün farkını ve detaylarını hücresel solunum konusunda bulabilirsiniz.

Bitkiler solunumu diğer bütün canlılarda olduğu gibi hücrelere enerji temin etmek için yaparlar. Hücreler enerji olmadan dolayısıyla solunum olmadan yaşayamazlar. Solunum en temel hücresel aktivitedir.

Burada havasız ortamda üreyen mikroorganizmalar kafanızı karıştırmasın. Oksijenin olmadığı yerde yaşayan canlılar da oksijensiz solunum yapar.

Bitkiler ile diğer canlıların solunumu arasında fark yoktur. Bütün canlılarda solunum süreci aynı şekilde işler. Bu konuda canlıyı sadece oksijenli veya oksijensiz solunum yapmasına göre sınıflandırabiliriz.