Tarihi bir türlü anlamıyorum nasıl çalışmalıyım? | Soru-cevap - Webders.net

Tarihi bir türlü anlamıyorum nasıl çalışmalıyım?

icon_soru
Soru Dila Lal 21.07.2017 - 10:20

YGS öğrencisiyim çalışmaya başladım fakat tarihi bir türlü anlayamıyorum konu anlatımlarında bütün yazılar sıkış tıkış yazılmış. Tarihi nasıl anlayabilirim? TM öğrencisiyim netlerimin yüksek gelmesi gerek tarihi nasıl çalışırsam daha iyi anlarım? Daha verimli olması için yapmam gerekenler nelerdir? Hızlı anlamak için başvurmam gereken teknikler nelerdir? Cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

icon_soru
Cevap 23.07.2017 - 17:16

Tarih derslerinde öğrenciler bahsettiğiniz problemlerle sık karşılaşırlar. Yazı miktarının yoğunluğu ve bilgi yükünün fazlalığı insanı gerçekten bunaltır. Ancak bütün dersler gibi tarihi de öğrenmenin bazı teknikleri vardır.

Sözel dersler bildiğiniz gibi çabuk unutulur. Daha önce bir arkadaşımız tarih ve coğrafyayı unutuyorum diye bir soru sormuştu. Sözel derslerde unutma sorunu en çok karşılaştığımız problemdir.

Öncelikle tarih dersini kronolojik sırayı takip etmeden ve karmaşık çalışırsanız bilgiler hafızanızda yığılır. Bir oda düşünün her kitap başka bir yerde. Böyle bir ortamda gerekli bilgiye ulaşılabilir mi? Yapmamız gereken önce kitapları rafa türüne göre dizmektir.

Tarih dersine konu konu çalışın. Konular arasındaki ilişkileri kaybetmeyin ama eğer karıştırıyorsanız bir süre tek bir konuya odaklanın. Bir konu oturunca üzerine eklemek daha kolay olur. Kendinizi zorlamayın ve bilgi yükünün altında ezilmeyin.

Bir diğer yöntem de tarihsel olayları spot bilgiler halinde cümleler şeklinde öğrenmektir.

Örneğin; Anadolu'nun Türkleşmesi Malazgirt Savaşı ile başladı. Bu bir spot bilgi cümlesidir. Bu tür cümleler yazarak kendi tarih notunuzu oluşturabilirsiniz. Böylece fazla yazı yükünden de kurtulursunuz.

Daha önce tarih nasıl çalışılır diye bir soruya da cevap vermiştik. Dilerseniz bundan da faydalanın.

Her şeyden önce ama korkmayın ve rahat olmaya çalışın. Başarının temel anahtarı budur.