Tm öğrencisi tıp kazanabilir mi? | Soru-cevap - Webders.net

Tm öğrencisi tıp kazanabilir mi?

icon_soru
Soru Yüsra Atalay 16.07.2017 - 07:36

Bildiğiniz gibi 2018 Ygs'ye 8 ay kaldı. Biraz olsun altyapım var ama yeterli olur mu bilemem. Tıp fakültesini kazanmak istiyorum. TM öğrencisi olduğum için etrafımdakiler hayatta yapamazsın dediler. Bir de size sormak istedim. Ben ne kadar gerekiyorsa çalışmaya hazırım. Bana yardımcı olur musunuz? Günde kaç saat çalışmam gerekiyor, hangi derslere ağırlık vermeliyim? Lütfen yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederim.

icon_soru
Cevap 17.07.2017 - 03:30

Merhabalar. Durumunuzun farkındayım. Tıp kazanabilir miyim veya şunu kazanabilir miyim tarzı soruları uzaktan cevaplamak gerçekten güç oluyor. Genel hatlarla cevap vermeye çalışalım.

Sizin yaşınızdaki insanlar maalesef yapamazsın diyen çevreyle fazlasıyla demoralize oluyor. Bir defa bunu takmamayı öğrenin. Sadece varsa mantıklı bir gerekçeleri bunun üzerinde durup çözmeye çalışın. Örneğin bu çalışma ile yetiştirmen zor diyorlarsa çalışma temponuzu arttırabilirsiniz.

Tm öğrencisi tıp kazanabilir mi? Evet kazanabilir. Sınava girdiğinizde artık alanınızın o kadar önemi yok. Birçok sayısal öğrencisi hukuk bölümüne giriyor. Tm öğrencisi de gayet tabi tıp kazanabilir. Sadece okulda görmedeği fen bilgisi derslerine ağırlık vermesi gerekir.

Ygs ve Lys'yi birden düşünürsek fen testleri tıp isteyen bir öğrenci için neredeyse puanın yarısı kadar. Bu nedenle Tm öğrencisi tıp fakültesi istiyorsa fen derslerine ağırlık vermeli. Hatta ben fizik, kimya ve biyolojiyi sayısalcılardan daha iyi yapacağım diye kendine söz vermeli. Hem ygs hem de lys düzeyinde fen bilgisini iyi kavramalı. Bunun içinde tabi ki ciddi bir çalışma gereklidir.