Devlet mi bireye birey mi devlete hizmet etmelidir? | Soru-cevap - Webders.net

Devlet mi bireye birey mi devlete hizmet etmelidir?

icon_soru
Soru Ahmet Cila 05.05.2017 - 03:58
Devlet mi bireye birey mi devlete hizmet etmelidir? Devlet ve bireyin hizmet açısından ilişkisi nedir. İnternetten araştırdım ama doyurucu bir cevap bulamadım.
icon_soru
Cevap 07.05.2017 - 14:01

Sorunuz tarih boyunca çok sorulmuş bir sorudur. Sorunuza kısa cevap "devlet bireye hizmet etmelidir" şeklinde olmalıdır. Çünkü devletler var olmadan önce insanlar vardı. İnsanlar birtakım işlerini kolaylaştırmak için devletleri meydana getirdiler. Günümüzde bireye hizmeti esas alan sosyal devlet kavramı yaygın hale gelmiştir.

Devletin bireye hizmet edebilmesi için ayakta durması gerekir. Bunun için de vatandaşlara yani bireylere sorumluluklar düşmektedir. Her bireyin devlete karşı sorumlulukları o devletin yasaları çerçevesinde şekillenir. Örneğin vergi vermek, askerlik yapmak, kurallara uymak gibi sorumluluklar hizmet bekleyen yurttaşların görevleridir. Devlet insanların güvenliğini ve bir arada yaşama imkanını sağladığı için önemli bir kavramdır. Ayrıca bugün devlet dediğimiz zaman bütün bireylerin dünya üzerindeki ilk ve en belirgin kimliği gelmektedir. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak dünya üzerinde bir kimliğe sahip olma anlamına gelmektedir.

Devletin kutsal görülmesi ya da sevilmesi pek olağandır. Çünkü devlet ile onu oluşturan bireyler arasında sıkı bir bağ vardır. Fakat faşizm gibi ideolojilerde devletin kutsiyeti çok yüksektir. Bu nedenle bu tür ideolojilerde devlet bireyden önemlidir. Bu nedenle bireyler devlete hizmet etmelidir.

Sosyal devlet anlayışında devlet bireye hizmet etmek için vardır.

Umarız bu yanıt kafanızdaki sorulara çözüm olur.