İnternetten Ders Çalışmak

27.06.2014 - 16:28

internetten ders çalışmak

Artık üniversite sınavlarına giren adayların internetli bir dünyanın içine doğmuş olduğunu görüyoruz. Yani bu adayların çoğu doğduğunda zaten internet vardı. Ancak öğrencilerin internet algısının yeterince gelişmiş olmadığı görüyoruz. İnternet henüz çoğunlukla sosyal medyada vakit geçirmek ve çevrimiçi oyunlar oynamak için kullanılıyor. Aslında internet ders çalışmak isteyen öğrenciler için büyük bir imkân. Henüz yeteri sayıda online eğitim platformu olmasa bile gün geçtikçe bu sayı artıyor. Üstelik bir kitapta bulabileceğiniz her şey ve daha fazlası internette var. Ders anlatım videolarından tutun da online testlere kadar bir çok imkan internette mevcut. Yurt dışında sadece internetten okula gitmeden bile eğitim sağlanırken ülkemizde en azından okula yardımcı olarak internetin kullanılması büyük bir gerekliliktir. Bu sayede genç nesillerin internet algısını değiştirmek de mümkündür.

Ücretli platformlar dışında yeterince online kaynak olmaması internetin ders çalışmak için kullanılmamasının en önemli nedenlerindendir. Hâlbuki internetten ders çalışan adaylar videolu derslerden istedikleri zaman faydalanabilirler. Okulda veya dershanede dersi kaçırdığınızda artık bunu telefi edemezsiniz. Oysa internetteki bir videolu anlatım dersini istediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Anlamadığınız kısımlarını da tekrar çalıştırıp eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Bu yüzden kaynak az da olsa interneti ders çalışmak için kullanmak oldukça mantıklı görünüyor. Şöyle düşünelim, vaktinizin büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiriyorsunuz. Bu size ne fayda sağlıyor? Çoğunlukla günlük olaylarla ilgileniyorsunuz. Ya haber sitelerine ya oyunlara ya da sosyal medyaya bakıyorsunuz. Oysa ideal bir eğitim platformu bulup düzenli aralıklarla takip ederseniz günde 1 saatinizi bile ayırsanız kısa sürede ciddi bir mesafe kat ettiğinizi göreceksiniz.

İnternet kaynakları elimizde bulunan basılı kitaplardan çoğu zaman bir adım daha öndedir. Çünkü kitaplarda elimizde sadece görüntü varken internette bir konuyu hemen okuyabilir hem de o konuyla ilgili çeşitli videolar izleyip bilginizi pekiştirebilirsiniz. Bunun için hazırlanmış sistematik siteler de mevcut. Ders çalışmak derken sadece üniversite sınavları aklınıza gelmesin. Örneğin insanlar İngilizce öğrenmek için kurslara tonla para öderler ancak internette hiçbir kursta bulamayacağınız kadar İngilizce öğrenme kaynağı bulabilirsiniz. İnsanlar sadece para verdiklerinde kendilerini çalışmak zorunda hissediyor. Oysaki bir İngilizce öğrenme sitesini düzenli takip etme iradesini ortaya koyabilirseniz ücretsiz İngilizce de öğrenebilirsiniz. Sadece dil veya ders değil öğrenmek istediğiniz her hangi bir şey için interneti aktif olarak kullanabilirsiniz. Finans uzmanı olmak istiyorsanız internetteki finans kaynaklarının hiçbir üniversitede olmadığına emin olabilirsiniz.

İnternet bir şeyler öğrenmek için bu kadar büyük imkânlar sağlıyorsa bu imkânları nasıl kullanmamız gerekiyor? İşte bu sorunun cevabı oldukça kritik. Çünkü internette takılan bir insan kısa sürede gördüğü başka bir linke tıklayıp dikkatini dağıtabiliyor. Üst üste aynı konuya yoğunlaşmak internette oldukça zor. Bu yüzden iradeli olmalı ve kendinize program belirlemelisiniz. Örneğin, ben falanca siteden her gün 1 saat İngilizce çalışacağım ve falanca siteden her gün bir saat fizik çalışacağım diyebilirsiniz. İradeli davranıp belirlediğiniz programa düzenli bir şekilde uymak burada en önemlisi. Elinizdeki tablet veya akıllı telefonlarla otobüste giderken bile bir şeyler öğrenmeniz mümkün.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap