Elektrik Mühendisliği

23.05.2014 - 21:15

elektrik mühendisliği

Elektrik mühendisliği Türkiye’de çokça bulunan elektrik – elektronik mühendisliğinden farklı olarak kurulmuş fakat bu bölümle de elektrikten dolayı elbette ilişkisi olan bir bölümdür. Şuanda bölümün Türkiye’de devlet üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesinde bulunduğunu biliyoruz.  Türkiye’de bu bölüm ilk kez elektriğin henüz daha yaygınlaşmadığı 1940’lı yıllarda kurulmuştur. Bölüm elektrik – elektronik mühendisliğinden farklı olarak daha çok elektrik dağıtımı ve iletimi konularında uzman bireyler yetiştirmektedir. Türkiye’de sadece üç üniversitede bulunduğu için mezunlar genellikle iş bulma konusunda zorlanmıyor. Birçok iletim ve dağıtım hattı bulunan ülkemizde bölümün mezunlarına olan ihtiyaç oldukça fazla. Ayrıca elektrik mühendisliğinin bazı konulardaki imza yetkisi başka mühendisliklerde olmadığı için şirketler elektrik mühendisi çalıştırmak zorunda kalıyor.

Elektrik mühendisliği eğitim süresince ders konusunda çalışma alışkanlığı olmayan öğrencileri zorlayabiliyor. Karmaşık devreler ve hesaplar anlamak için çaba gerektiriyor. Bu yüzden çalışmayı hiç sevmeyen adayların elektrik mühendisliğini sevmeleri de zor. Ancak bununla birlikte düzgün bir şekilde derslere çalışan öğrenciler için bölümün çok büyük bir zorluğu yok. İçinde elektriğin ve devrelerin olduğu bütün mühendislikler aslında bir yerde elektrik mühendisliğiyle bağlantılı. Teknoloji geliştikçe birçok konuda farklı alternatifler ortaya çıksa da elektriğin başka bir alternatifi hala yok. Üstelik elektriğe olan ihtiyaç her geçen gün de artıyor. Bu açıdan baktığımızda nitelikle elektrik mühendislerine gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacağı kesin. Şuanda duyulan ihtiyaç nitelikli ve yeteri sayıda mezun olmadığı için benzer bölümlerin mezunları ile karşılanıyor. Bu da aslında mesleki yeterlilik açısından sıkıntılı bir durumdur. Bir yapının elektrik sistemini kurmak elektrik mühendislerinin işidir. Eğer başkası bunu yaparsa hata yapılma oranı yükselir. Dolayısıyla nitelikli elektrik mühendislerine ihtiyaç duyulduğu için bölümü severek okuyacak ve kendini geliştirecek adayların başarılı olması kaçınılmaz. Ayrıca üniversitelerden birinde eğitim alan öğrencilerin eğitim süreçleri boyunca mesleklerini tanımaları ve ilgi duymaları da önemlidir. Birçok öğrenci mezun olmadan kendisinin ne işe yarayacağını bilmiyor.

 Eğer elektrik mühendisliği okuyorsanız bölüme adımınızı attıktan sonra elektrik ile ilgili her şey ilginizi çekmeli. Yolda gördüğünüz bir trafonun hemen iletim kollarını aramalı gözleriniz. Bir sanayi tesisini gördüğünüzde acaba elektrik nasıl sağlanıyor demelisiniz. İşte bunlar olduğunda sizin işi öğrenmeniz de oldukça kolaylaşır. Okuldan alacağınız teorik bilgiyi de küçümsemeyip derslerinize sıkı asılırsanız iyi bir mühendis olursunuz. Bununla birlikte sayısal bilgiye ve mühendisliğe ilgi duymayan öğrencilerin bu bölümde başarılı olması biraz zordur. Çünkü bölüm oldukça teknik detaylar içeriyor. Bu yüzden sıkılıp mesleği yarıda bırakmak istemiyorsanız kendi istek ve kabiliyetlerinizi iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Elektrik gibi teknik meseleler bazılarının ilgisini çekerken bazılarına da sıkıcı gelebilmektedir. Bu yüzden değerlendirmenizi iyi yapmalısınız. Burada duyduklarınız bölümle ilgili basit tavsiyelerden ibarettir. Herkesin yaşam koşulları ve beklentileri farklı olduğu için bu tür konularda kesin bilgi sunmak çok zordur.


Etiketler:
Yorumlar
Yorum Yap